رکنا: پوسیدگی دندان ناشی از آب بی کیفیت ،از معضلاتی است که حاشیه نشین ها از آن رنج می برند. حاشیه نشین هایی که اکثرا بیمه ندارند. بیمه داشته باشند، بیمه تکمیلی ندارند و درد دندان را در کنار دردهای دیگر ناشی از ناتوانی مالی با خود می کشند

حاشیه نشینان در اطرف کلانشهرها از امکانات مناسبی برخوردار نیستند. اکثر حاشینه نشینان از آب، برق و گاز بی کیفیت بهره می برند، اگرچه تعداد زیادی از حاشیه نشینان از همین امکانات حداقلی نیز بی بهره هستند. یکی از آسیب هایی که به حاشیه نشینان متحمل می شود، آب آشامیدنی ناسالم است که سلامت دهان و دندان آن ها از بین می برد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، آب بی کیفیت و ناسالم که دارای املاح اضافی است، عوارض آن دندان ها را نابود می کند. بی کیفیتی آب موجب از بین رفتن سلامت دندان می شود. حاشیه نشین های کشور، چه آنهایی که در حاشیه شهرهای بزرگ همچون تهران زندگی می کنند و یا حاشیه نشین های نزدیک مرزنشین کشور همه از جمعیتی هستند که بخاطر در دسترس نبودن آب با کیفیت و بدون املاح، دندان هایی بیمار دارند که پول درمان آن را هم ندارند.

مقالات بیشتر:لابراتور دندانسازی

آب ناسالم دندان را قهوه ای و مستعد پوسیدگی می کند

دکتر اکبر فاضل، رئیس اسبق دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با تاثیر کیفیت آب بر سلامت دهان و دندان به خبرنگار رکنا اظهار داشت: میزان فلوراید موجود در آب می تواند روی سلامت دندان و مینای دندان اثر بگذارد. میزان فلوراید موجود در آب نباید کمتر یا بیشتر از حد مجاز باشد، این موضوع به دلیل آن است که فلوراید واکنش هایی مانند فلوروزیس روی دندان انجام می دهد که باعث تغییر در مینای دندان می شود. در پی این اتفاق، لکه های قهوه ای رنگی که در سطح مینای دندان دیده می شود، به دلیل میزان نامتوازن فلوراید موجود در آب ایجاد شده است.

این دندانپزشک ادامه داد: باید توجه داشت وقتی مینای دندان قهوه ای و ضعیف شود، مستعد پوسیدگی خواهد شد. بنابراین حد فلوراید و املاح موجود در آب آشامیدنی باید در حدی مناسب قرار داشته باشد تا موجب ضعیف شدن مینای دندان، فلوروزیس دندان ها و تغییر رنگ دندان نشود. ضمناً املاح معدنی که همراه آب است می تواند به عنوان عامل دیگر البته به صورت کمتر بر روی دندان ها اثر بگذارد، خصوصاً اگر در آب، آهک موجود باشد، می تواند به صورت جِرم وارد اعضای بدن شود و نهایتاً به صورت جرم های بزاقی به دندان ها بچسبد و فارغ از رسوبات کلیوی و بیماری های داخلی باعث تخریب دندان ها شود.

ساخت و ساز غیرقانونی عامل نرساندن آب سالم برای حاشیه نشینان

دکتر مهرداد ویس کرمی، نماینده خرم آباد در مجلس و دکترای پزشکی در رابطه با رسیدگی به وضع بهداشت و سلامت حاشیه نشینان کلانشهری مانند تهران و تاثیر آب آشامیدنی بر وضعیت سلامت ساکنان این منطقه به خبرنگار رکنا اظهار داشت: حاشیه نشینی باید از نظر امنیتی، اجتماعی و بهداشتی مورد توجه قرار گیرد. یکی از دلایل کم توجهی به حاشیه نشینان، عدم مطالبه گری مردم ساکن آن منطقه است که به دلیل غیرقانونی بودن مکانی که ست دارند دست به مطالبه و اعتراض نمی زنند. ضمناً بسیاری از حاشیه نشینان نیز نسبت به مسائل و مشکلات و نحوه رفع آن ها بی اطلاع هستند.

ویسی کرمی ادامه داد: به دلیل ساخت و ساز غیرقانونی حاشیه نشینان، سازمان های خدمت رسان طبق قانون نمی توانند به آن ها خدمت رسانی کنند. گاهی لوله های گاز از کنار محل ست حاشیه نشینان عبور می کند، اما به دلیل منع قانونی، سازمان ها امکان اختصاص آب، برق و یا گاز با کیفیت و مطلوب برای حاشیه نشینان را ندارند، حال آن که عدم اختصاص این امکانات به نوبه خود باعث بروز سایر معضلات اجتماعی خواهد شد.

به جای ساخت یک میلیون مسکن، مشکل خانه حاشیه نشینان رفع شود

عضو کمیسیون آموزش مجلس در مورد اهمیت رسیدگی به محل ست حاشیه نشینان عنوان کرد: اکنون می توان به جای ساخت یک میلیون مسکن برای مردم، خانه کسانی که در حاشیه شهرها مشکل دارد و از نظر سند و غیرقانونی بودن ایراداتی به آن ها وارد است برطرف کرد. سال گذشته بود که وزارت راه، مسکن و شهرسازی راهکاری برای حل مشکل مسکن حاشیه نشینان ارائه کرده بود که با رای دیوان این طرح ابطال شد. با این حال نمایندگان مجلس به دنبال راه حلی هستند تا مردمی که به هردلیلی در حاشیه شهرها اقدام به خانه سازی کرده و هزینه هایی در آنجا خرج شده است، از یکسری تسهیلات بهره مند شوند تا سرمایه خود را از دست ندهند.

مهرداد ویس کرمی با بیان این که امکانات بهداشتی حاشیه نشینان در سطح بسیار پایینی است، افزود: درحالی امکانات بهداشتی مناطق حاشیه شهر ضعیف است و ساکنان آن از یکسری آسیب های مربوط به حوزه سلامت و بهداشت و درمان رنج می برند که افراد ساکن در این مناطق افرادی زحمش کش و پرتلاش هستند. در واقع حاشیه نشینان، همان پابرهنگان انقلاب اند که امام (ره) آن ها را ولی نعمتان نظام یاد می کرد. توجه به حاشیه شهرها نیازمند برنامه ای ویژه از طرف دولت است و با شعار مشکلی حل نمی شود.

نماینده خرم آباد در پایان درمورد اهمیت اجرایی شدن نظام ارجاع سلامت افزود: اگر شعار نظام ارجاع سلامت اجرایی شود، مشکلات مربوط به سلامت مردم در حاشیه شهر ها نیز چه برای سلامت دهان و دندان و چه در سایر حوزه ها می تواند موثر باشد. در سیستم ارجاع هرکس نمی تواند به متخصص و فوق تخصص مراجعه کند و باید یکسری سلسله مراتب را طی کند. بنابراین اجرای نظام ارجاع سلامت در مناطق محروم و حاشیه شهر به سهولت امکان پذیر خواهد بود. اگر یک وزیر شجاع بتواند با وضع موجود گلاویز شود و نظام ارجاع سلامت را اجرا کند، مشکلات بهداشت، درمان و سلامت حاشیه نشینان نیز رفع خواهد شد. باید توجه داشت اجرای این طرح بر عهده یک یا دو وزارت خانه نیست، بلکه همه نهادها موظف به برنامه ریزی برای حل اجرای آن هستند.

مقالات دیگر:مشاوره حقوقی تلفنی رایگان

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

حاشیه ,دندان ,سلامت ,ها ,نشینان ,آب ,حاشیه نشینان ,آن ها ,دندان ها ,به دلیل ,حاشیه نشین ,نظام ارجاع سلامت ,ست حاشیه نشینان ,سلامت حاشیه نشینان ,برای حاشیه نشینان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
heimemensven nofamila provobtiori sticbagclips facelift tarfandb sweden-tourism fakhtehcplus gardeshgari11 qsetarsoheil