محبعلی در گفت وگو باایلنا:

عدم توجه هیات ایرانی به تشریفات در بغداد، تاثیرات خود را خواهد داشت/ برجام به نتیجه نرسد؛ کاهش تنش با همسایگان محقق نمی شود

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه گفت: تجربه ۴۰ سال اخیر نیز نشان می دهد که تا وقتی ما رابطه به دور از تنش با غرب و آمریکا نداشته باشیم در ایجاد رابطه نزدیک با همسایگان خود نیز موفق نخواهیم بود و برعکس آن هم صدق می کند که تا زمانی که روابط ما با همسایگان دارای تنش است و آن ها احساس تهدید می کنند و ایران هراسی وجود دارد آن ها مجبور هستند از حضور آمریکا در منطقه برای موازنه قدرت استفاده کنند.

قاسم محبعلی در گفت وگو باخبرنگار ایلنا، در ارزیابی سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق و شرکت در کنفرانس بغداد، در پاسخ به این سوال که کارشناسان منطقه پیش از این سفر یکی از اهداف آن برای ایران را فرصتی برای دیدار و گفت وگو میان تهران با ریاض و در مرحله بعد کشورهایی همچون مصر و اردن مطرح می کردند اما نه تنها این هدف به وقوع نپیوست بلکه اقدام رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در عدم رعایت پروتکل ها در زمان گرفتن عکس به عنوان پیامی منفی به عربستان تلقی شد، با این اوصاف آیا تهران دستاوردی از این حضور کسب کرد، گفت: مساله تشریفاتی که متاسفانه هیات ایرانی به آن توجه نداشت و سوءتفاهمی که برای کشور میزبان و سایر مهمانان به وجود آمد، متاسفانه تاثیرات خود را خواهد داشت؛ هرچند در عالم ت تشریفات مهم است اما اصل نیست، با این حال هیات ایرانی باید جایگاه و شان خودش را حفظ می کرد و نباید نوعی دلخوری بوجود می آورد. این در حالی است که ظاهرا ملاقاتی هم میان ایران و عربستان صورت نگرفت و عملا آن انتظاراتی که وجود داشت، برآورده نشد.

مقالات دیگر:تشریفات ترحیم شهرک گلستان

وی ادامه داد: این کنفرانس با ابتکار فرانسه صورت گرفت و هدفش این بود که در مرتبه نخست نقش فرانسه را در زمانی که آمریکا در حال ترک منطقه است، در خاورمیانه افزایش دهد و پررنگ کند و هم بتواند رابطه عراق را با همسایگان عرب خود بهبود ببخشد و فکر نمی کنم نقش ایران را بتوان ورای تشریفات تلقی کرد.

وی افزود: مساله بعدی این است که عراقی ها به دنبال این هستند که اجازه ندهند سرزمین آن ها به صحنه رقابت های منطقه ای و صحنه کشمکش و درگیری کشورها بدل شود و تلاش شان این است که در پی خروج آمریکا، مداخلات در این کشور را کاهش دهند.

این تحلیل گر مسائل منطقه همچنین در پاسخ به این سوال که ایران پیش از برگزاری کنفرانس بغداد از طرف عراقی خواسته بود تا سوریه نیز در این نشست حضور داشته باشد اما این درخواست محقق نشد و وزیر امور خارجه کشورمان پیش از حضور با ابراز ناراحتی از این عدم حضور اعلام کرد که با سوریه در این خصوص در ارتباط است، با توجه به این موضوع، سفر آقای امیرعبداللهیان به دمشق پس از ترک بغداد با چه هدف و ابلاغ چه پیامی صورت گرفته است، گفت: نخست باید توجه داشته باشیم که امکان حضور سوریه در این نشست از آن جهت وجود نداشت که این کشور از سوی اتحادیه عرب و کشورهای اروپایی تحریم است و سوریه هنوز هم از سوی کشورهای دیگر به طور کامل مورد شناسایی قرار نگرفته است، لذا این خواست ایران امکان اینکه پذیرفته شود را نداشت. از سوی دیگر ایران فکر می کند تنها متحدی که در جهان عرب به عنوان دولت دارد، دولت سوریه است چراکه سایر متحدین ایران چه در لبنان، چه عراق و چه یمن در انگاره دولت نبوده و میلیشیا هستند. البته این تصور و متحد قلمداد کردن سوریه خیلی دقیق نیست چراکه سوری ها بیشتر به سمت روسیه متمایل هستند و حفظ رابطه با ایران مصلحتی است و اگر به جهان عرب نیز برگردند، ت خود را تغییر خواهند داد.

مقالات دیگر:از بین بردن لکه جوهر از روی فرش

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه در خصوص آنچه تغییر ت و راهبرد دستگاه دیپلماسی مبنی بر اولویت ارتباط با همسایگان خوانده می شود، در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه هنوز تکلیف مذاکرات وین برای احیای برجام مشخص نشده تا چه میزان می توان به موفقیت این ت جدید امیدوار بود، گفت: این دو مساله قطعا به هم پیوسته است؛ به این معنا که تا زمانی که مذاکرات برجام به نتیجه مشخصی نرسیده بعید است هدف دوم محقق شود و تجربه ۴۰ سال اخیر نیز نشان می دهد که تا وقتی ما رابطه به دور از تنش با غرب نداشته باشیم، در ایجاد رابطه نزدیک با همسایگان خود نیز موفق نخواهیم بود و برعکس آن هم صدق می کند که تا زمانی که روابط ما با همسایگان دارای تنش است و آن ها احساس تهدید می کنند و ایران هراسی وجود دارد، آن ها مجبور هستند از حضور آمریکا در منطقه برای موازنه قدرت استفاده کنند.

وی ادامه داد: لذا این ت باید با هم پیش برود و اینکه فکر می کنیم می توانیم این دو را از هم مجزا کنیم تجربه شکست خورده ای است. کنفرانس بغداد هم همین مساله را تائید کرد که تا زمانی که ایران نتواند رابطه به دور از تنشی با همه بازیگران داشته باشد، نمی تواند در رابطه با همسایگانش هم موفق باشد.

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

هم ,رابطه ,ها ,همسایگان ,حضور ,نیز ,با همسایگان ,که تا ,آن ها ,به این ,زمانی که ,امور خارجه کشورمان ,ایجاد رابطه نزدیک ,پیشین خاورمیانه وزارت ,مدیرکل پیشین خاورمیانه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
panjarehchoobim lighintosal notebookamaghn gifchat mortezamirzavand balochiac gagiran1 parsian-ali persianspoort asphsp