توسط در سبک زندگی بدون دیدگاه
واکاوی <<تشریفات زائد درمراسم ترحیم>>مراسم ترحیم در گذشته های نه چندان دور، بسیار ساده و بی آلایش برگزار می شد و عزاداران از مهمانان با خرما و حلوا پذیرایی می کردند اما امروزه آن قدر در ظواهر برگزاری یک مراسم ختم غرق شده ایم که اصل کار را فراموش کرده ایم این در حالی است که در گذشته اگر فردی در محله از دنیا می رفت همسایه ها در اجرای مراسم ختم مشارکت می کردند و معمولاً در منزل از مهمانان پذیرایی می شد، اما امروزه این مراسم ها حتی از مساجد هم فراتر رفته و باید در سالن ها و تالارها گرفته شود.
خرید قبر، هزینه غسل، تابلوی موقت بالای مزار، سنگ قبر، عرشه خوان و اکو، سالن سوگواری، اعلامیه ترحیم، کارت دعوت، بنرهای اعلام هم دردی و. تنها بخشی از هزینه های هنگفت مردن است که ورثه را به شدت آزار میlrm; دهد و مصیبت خانواده عزادار را دوچندان کرده است.امروزه ورود رسوم غلط در برگزاری مراسم ختم در لرستان و بسیاری از استان های کشور، سبب به انحراف کشیده شدن این مراسم و تحمیل هزینه های سنگین به خانواده عزادار شده در حالی که این رسوم تطابقی با سبک زندگی اسلامی ندارند.

تشریفات ترحیم صادقیه

اثرات و برکات مجالس ترحیم
برگزاری مراسمات ترحیم توسط بازماندگان برای مردگان خود از چند جهت دارای اثر و برکت است، اولین اثر برگزاری مراسمات اموات شادی روح آن میت است، این نوع حوادث کوهی از غم و اندوه را بر شانه های بازماندگان تحمیل می کند و حضور مردم یک مشارکت در سهیم بودن در غم و اندوه و تسلی بخشی صاحبان عزاست، همچنین این محافل باعث بصیرت افزایی و بیدار شدن از خواب غفلت و ذکر مرگ می شود و سازندگی بهتری در تربیت روحی و عملی انسان ها خواهد داشت کمااینکه یاد م

رگ یکی از مسائل موعظه گر است و در رفتار و کردار آدمی سهم به سزایی دارد این در حالیlrm;است که در حدیثی از نبی مکرم اسلام حضرت محمدمصطفی(ص) آمده است: <<قلب ها زنگ می گیرد همان گونه که آهن زنگ زدگی بر آن عارض می شود>>، یکی از اصحاب پرسید چه چیزی قلب های زنگ زده را صیقل می دهد. پیامبر جواب داد: <<سر و کار داشتن با قرآن و یاد مرگ>>.
مرگ از نگاه قرآن
نزدیک به هزار آیه در قرآن کریم مربوط به معاد است که از لحظات مردن تا عالم برزخ و روز قیامت و بهشت و جهنم سخن گفته ازجمله این که در آیه ۲۶ سوره <<الرحمن>> فرموده است: <<كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ؛ هر چه بر [زمين] است فانی شونده است>>.آیات ۳۰ تا ۳۲ سوره زمر با مضمون <<إِنَّكَ مَيِّتٌ وَ إِنَّهُمْ مَيِّتُونَ ثُمَّ إِنَّكُمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ عِنْدَ رَبِّكُمْ تَخْتَصِمُونَ فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ كَذَبَ عَلَى اللَّهِ وَ كَذَّبَ بِالصِّدْقِ إِذْ جاءَهُ أَ لَيْسَ فِي جَهَنَّمَ مَثْوىً لِلْكافِرِينَ>> مسئله مرگ را به عنوان یک قانون عمومی ذکر کرده که هیچ کس از این قانون استثنا نیست لذا یاد مرگ برای بیداری از غفلت و توبه و عدم دلبستگی به دنیاست.
همچنین در آیه ۱۸۵ سوره آل عمران در این رابطه آمده است: <<كُلُّ نَفْسٍ ذَآئِقَةُ الْمَوْتِ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَمَن زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ وَما الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلاَّ مَتَاعُ الْغُرُورِ؛ هر جاندارى چشنده [طعم] مرگ است و همانا روز رستاخيز پاداش هايتان به طور كامل به شما داده می rlm;شود پس هر كه را از آتش به دور دارند و در بهشت درآورند قطعاً كامياب شده است و زندگى دنيا جز مايه فريب نيست>> و در آیه سوم سوره ابراهیم(ع) نیز خدای متعال فرموده است: <<الَّذِينَ يَسْتَحِبُّونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا عَلَى الآخِرَةِ وَيَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَيَبْغُونَهَا عِوَجًا أُوْلَئِكَ فِي ضَلاَلٍ بَعِيدٍ؛ همانان كه زندگى دنيا را بر آخرت ترجيح می دهند و مانع راه خدا می شوند و آن را كج می rlm;شمارند آنانند كه در گمراهى دور و درازى هستند>>.
مرگ در کلام امام حسین(ع)/علامت مردن مؤمن و کافر
امام محمدباقر(ع) فرمود: <<علامت مرگ مؤمن، آن است که در هنگام مرگ، صورتش سفید میlrm;شود و عرق از پیشانیش سرازیر میlrm;گردد و از چشمش، آبی مانند اشک، خارج میlrm;شود که علامت خروج روح است! ولی کافر، از دهانش کفی همانند کف شتر، خارج می گردد>>.رسول خدا(ص) فرمود: <<هرگاه رحلت مسلمانی، فرا میlrm;rlm;رسد، اعضا و جوارحش به هم میlrm;گویند: سلام بر تو! تو از من جدا میlrm;شوی و من از تو جدا میlrm;شوم تا روز قیامت!>> همچنین رسول خدا(ص) فرمود: <<به خدایی که جان محمد(ص)، به دست اوست اگر مکان مرده را میlrm;دیدید و سخن او را میlrm;شنیدید، از گریه بر او دست برداشته و بر خودتان گریه میlrm;کردید! وقتی که جنازه ای را حمل میlrm;کنند، روحش بر بالای جنازه حرکت میlrm;کند و صدا میlrm;زند: ای خانواده ام! ای پسرم! دنیا شما را مثل من، به بازی نگیرد! که از راه حلال و غیر حلال، اموالی را جمع کردم، ولی همه را برای غیر خود گذاشتم لذتش برای وارث و تبعاتش برای من است! از این که مثل من باشید حذر کنید!>>.

بیشتر بخوانید:قالیشویی سبلان

غذا دادن را در مصیبت ها ترک کنیم

امیر علی حیدر امیری، تحلیل گر و نظریه پرداز لرستانی در گفت وگو با ایکنا از لرستان، با اشاره به این کلام آیت الله بروجردی(ره) که کریه ترین غذا، تناول غذای بعد از تشییع جنازه است، گفت: متاسفانه در برخی از مناطق استان رسم است که بعد از تشییع جنازه، خانواده فرد متوفی اقدام به طبخ غذا برای افراد شرکت کننده در مراسم تشییع می کنند.

وی افزود: براساس دستورات دینی ما تا سه روز بعد از فوت افراد، همسایگان و اقوام بایستی غذا برای خانواده عزادار طبخ کرده و آن ها را اطعام کنند اما این بدعت غیرشرعی و غیرعرفی باعث شده است که خانواده متوفی برعکس به فکر غذا، مهمان داری، سفره چینی و پذیرایی از تشییع کنندگان باشند.

این کارشناس و تحلیل گر لرستانی با اشاره به تحمیل شدن هزینه های هنگفت و به وجود آمدن مشکلات مادی مترتب بر تشییع، تدفین و ترحیم بر خانواده فرد متوفی و عزادار، ادامه داد: لازم است این رسم و بدعت از بین برود.

امیری اضافه کرد: حال برای اعضای درجه یک خانواده اگر کسی از همسایگان و اقوام غذایی طبخ نماید در واقع ثواب اخروی دارد و خانواده متوفی فقط داغ عزیزی را تحمل می کند و به فکر اخذ قرض و پرداخت قرض های بعد از مصیبت نمی باشد.

این تئوریسین مسائل ی با تاکید بر این که از نخبگان، فرهیختگان، معتمدین، ریش سفیدان و افراد مورد وثوق خانواده ها، طایفه، ایل و قبیله انتطار می رود با این بدعت مبارزه کرده و آن را در جامعه کم رنگ و از بین ببرند، گفت: حال این سوال مطرح است که افرادی که در تشییع جنازه شرکت می کنند مبلغی را به عنوان پرسانه به خانواده مصیبت زده پرداخت می کنند آیا این هم اشکال دارد.

وی افزود: در این مورد ممکن است مبالغ غیرمتعارفی پرداخت شود بدین صورت که بعضا به خاطر چشم و هم چشمی و رقابت مبالغی پرداخت می شود که از توان بعضی از افراد فقیر و ضعیف بالاتر است به عنوان مثال در برخی طوایف هر کسی مبالغ پرسانه بالاتری می دهد دیگر افراد نباید از آن مبلغ کمتر پرداخت کنند لذا کارگری که در تامین معیشت خانواده در تنگنا قرار دارد چه طور می تواند مبلغ کلانی را به خاطر رقابت با دیگر اقوام پرداخت نماید.

امیری با اشاره به این که گاهی شاهد بوده ایم که افرادی در پرداخت پرسانه مصر بوده اند و برای این که در بین اقوام آبرو و حیثیت خود را حفظ کنند از دیگران پول قرض کرده و پرسانه گذاشته اند، گفت: همچنان که غذا دادن از طرف خانواده عزادار مکروه و منفور است پرداخت پرسانه از طرف افراد ضعیف و فقیر جامعه نیز منفور است لذا هم غذا دادن را در مصیبت ها ترک کنیم و هم دادن مبالغ پرسانه را و اگر اقوام درجه یک به صورت مخفیانه کمکی را به خانواده مصیبت دیده برای خرج کفن، دفن و مجالس و سنگ قبر بدهند کاری پسندیده است.

این تحلیل گر لرستانی افزود: از رسانه ملی و اصحاب رسانه استدعا داریم با کار فرهنگی و راه درست را نشان دادن با این بدعت نابجا مبارزه کرده و فرهنک اهل بیت( ع) و سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی را بر جامعه حاکم کنند تا هم مورد رضای خدا قرار بگیرد و هم افراد کمرشان در زیر مخارج مربوط به کفن و دفن و مجلس ترحیم خم نشود.

کیفیت وجود روح پس از خروج از بدن
حجت الاسلام سعید مهدوی امین، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان لرستان، در گفت وگو با ایکنا لرستان در رابطه با کیفیت وجود روح پس از خروج از بدن مادی، گفت: بدون شک روح پس از جدایى از بدن، باقى و جاوید خواهد ماند به گونه اى که سخن را مى شنود و پاسخ سلام ها را مى دهد. لذت نعمت ها و درد نقمت ها و عذاب را مى چشد.
وی افزود: در این رابطه کتاب های زیادی نوشته شده است که به عنوان نمونه ابن قیم در کتاب <<الروح>> در پاسخ به این سؤال که آیا روح مانند بدن مرگ را می چشد و می میرد چنین می نویسد: <<دیدگاه ها متفاوت است گروهی می گویند مرگ را می چشد زیرا قرآن در آیه ۱۸۵ سوره مبارکه آل عمران می فرماید: <<کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ؛ هر نفسی طعم مرگ را می چشد>>، گروهی دیگر می گویند ارواح بشری برای بقاء و دوام آفریده شده اند و هرگز طعم مرگ را نمی چشند. همچنین روایات مختلفی مؤید این نظر است از آن ها استفاده می شود که ارواح غیر مومنان در عذاب و ارواح مؤمنان در نعمت می باشد و حق همان است که مرگ نفوس همان جدایی از اجسادشان است و به معنای انعدام و نابودی نیست.
مهدوی با اشاره به این که در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که فرمودند: <<هیچ مسلمانى نیست که بر قبر برادر مؤمنش که در دنیا او را مى شناخته گذر کند و بر او سلام و درود فرستد مگر این که خداوند متعال روح متوفى را برمى گرداند تا پاسخ سلام او را بدهد>>.
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان گفت: ابن قیم در ادامه کتاب خود مى نویسد: ارواح دو قسمند، یا در عذابند یا در نعمت؛ ارواحى که گرفتار عذاب و سختى هستند از زیارت و ملاقات یکدیگر محرومند لکن ارواحى که غرق در نعمت الهى مى باشند با یکدیگر ملاقات دارند و به زیارت همدیگر مى شتابند و در مواردى به مذاکره و یادآورى مسائلى مى پردازند.

مرگ؛ پایان زندگی
باید توجه داشت که پایان زندگی هر انسانی، مردن اوست.مرگ برای همه حتمی است و هیچ شخصی در هر پُست و مقامی که باشد نمیlrm;تواند خود را از مرگ نجات دهد اما لازم است در مراسمی که به یاد متوفیان و کسانیlrm;که دست شان از دنیا کوتاه است برگزار میlrm;شود به دنبال راه هایی باشیم که باعث خشنودی روح آن ها و تسلی بازماندگان باشد این در حالیlrm;است که در برخی از مراسمات ترحیم شاید نیم و یا بیشتر وقتی که در اختیار مداح و سخنران مراسم است صرف تشکر و قدردانی از شرکت کنندگان در مراسم و معرفی نام و سمت شرکت کنندگان مهم و شاخص در مراسم میlrm;شود و این باعث شده که مجالس ترحیم در برخی از استان ها به تریبونی برای کاندیداها و یا بالا بردن برخی از افراد تبدیل شود و آن چه در این وسط به دست فراموشی سپرده میlrm;شود خود مرده و صاحبان عزا است.
سالار شهیدان در روز عاشورا خطاب به اصحابش فرمود: <<ای فرزندان خانواده های بزرگوار! مرگ فقط پُلی است که شما را از سختی و مشقت، به بهشت های وسیع و نعمت های دائمی، منتقل میlrm;کند.کدام یک از شما بدش میlrm;آید که از زندان به قصر و کاخ، منتقل گردد؟ ولی مرگ برای دشمنان شما، منتقل شدن از قصر و کاخ، به زندان است! پدرم از رسول خدا(ص) نقل کرد که: دنیا زندان مؤمن و بهشت کافر است! پس مرگ پُلی است که شما را به بهشت و ان ها را به جهنمف منتقل میlrm;کند.نه دروغ میlrm;گویم و نه به من دروغ گفته شده است!>>.

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

خانواده ,ها ,های ,پرداخت ,هم ,مراسم ,است که ,که در ,را به ,این که ,به عنوان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
30garam mascerano jaheshland swmusic3 pooyasazekgz javadvakil keyhaneghtesad bulmoritu ghazamaza