موسیقی نواحی میراثی بی جان نیست
احمد صدری معتقد است که موسیقی نواحی برآیندی از فرهنگ و زبان است که حیات اجتماعی دارد و میراثی بی جان نیست.
به گزارش خبرنگار فرهنگیخبرگزاری تسنیم، برنامه ارغنون با موضوع بررسی ضرورت برگزاری جشنواره های موسیقی نواحی، با حضور احمد صدری (پژوهشگر موسیقی نواحی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.
احمد صدری در برنامه <<ارغنون>> گفت: مطالعات اخیر در حوزه موسیقی نواحی نشان می دهند که این نوع از موسیقی در چند دهه ی اخیر با تغییرات بسیار متعددی مواجه شده است.موسیقی نواحیبرآیندی از فرهنگ و زبان است که در طول تاریخ به عنوان یک میراث معنوی به دست ما می رسد.
این پژوهشگر موسیقی نواحی تاکید کرد: موسیقی نواحی حیات اجتماعی دارد و میراثی بی جان نیست. شان و منزلت موسیقی نواحی در چند سال اخیر ارتقا یافته است. در دهه های گذشته نوازندگان موسیقی نواحی در دسته اقشار پایین اجتماعی [مطربی] قرار می گرفتند و خانواده ها رغبتی به شنیدن و فراگیری این موسیقی نداشتند.
احمد صدری ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از نوازندگان موسیقی نواحی با افتخار شغل و حرفه خود را به مردم معرفی می کند. بسیاری از موسیقی های منطقه ای جنبه های جدیدی [کلاسیک] به خود گرفته اند. اکثر فارغ التحصیلان موسیقی با ورود به حوزه موسیقی منطقه ای ایران دستورالعمل های کاربردی و بسیار مفیدی را برای این نوع از موسیقی تحریر کرده اند.
مقالات مشابه:قالیشویی هفت حوض
این فعال موسیقی نواحی افزود: موسیقی منطقه ای ایران امروزه با متد های آموزشی نوین به هنرجوهای جدید منتقل می شود. اینترنت فرهنگ های مختلف را با یکدیگر آشنا کرده است و فرهنگ امری زایشی است و به طور مستمر مورد تغییر و تحول قرار می گیرد.
احمد صدری با بیان این که هنرهای سنتی همیشه پویا هستند، گفت: حاج قربان سلیمانی با تکیه بر پویایی هنرهای سنتی موسیقی، منطقه ای از ایران را به جایگاهی بین المللی ارتقا داد.
وی با اشاره به این که برخی از آهنگسازان معاصر از موسیقی های سنتی و منطقه ای گرته برداری می کنند، تصریح کرد: حسین علیزاده یک پلی فنی بسیار پیچیده به نام <<آوای مه>> را از موسیقی گیلان برداشت کرده است.
این پژوهشگر موسیقی در پایان گفت: خوشبختانه امروزه سازمان صدا و سیما از موسیقی منطقه ای ایران حمایت های خوبی را انجام می دهند، در حالی که در چند دهه ی گذشته این نوع از موسیقی مورد توجه رادیو و تلویزیون نبود.

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

موسیقی ,نواحی ,های ,منطقه ,ای ,صدری ,موسیقی نواحی ,از موسیقی ,منطقه ای ,احمد صدری ,جان نیست ,نوازندگان موسیقی نواحی ,پژوهشگر موسیقی نواحی ,موسیقی نواحی میراثی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
farajii samiseifi ghalishoeimashhad novincrasam irantechnet namdargenerator tab-k dehatma filterpress besstdabir