بودجه کنسرت های آنلاین تنها ۴۰۰ میلیون تومان است / حضور کم رنگ موسیقی نواحی

بودجه کنسرت های آنلاین تنها ۴۰۰ میلیون تومان است / حضور کم رنگ موسیقی نواحیرویداد کنسرت های آنلاین در سال جاری با بودجه ی ۴۰۰ میلیون تومانی برگزار شده و ۴۰ گروه توانسته اند در این اجراها به صحنه بروند.

شیوع ویروسکروناتمامِ رویدادهای موسیقی را به تعطیلی کشاند. اکنون حدود 17 ماه است که هیچ کنسرتی در ایران برگزار نشده است. کنسرت های آنلاین اما کارشان رونق گرفته است. حدود یک سال است که کنسرت هایی به صورت آنلاین و با حمایت دفتر موسیقی، انجمن موسیقی و بنیاد رودکی در حال برگزاری است.

نخستین دوره از این کنسرت های آنلاین با حاشیه هایی همراه بود. بستر پخشی که برای این کنسرت ها در نظر گرفته شده بود، محدودیت های تصویری برای این اجراها اعمال کرد. از آن پس بود که بستر پخش این اجراها به اینستاگرام تغییر کرد.

بیشتر بخوانید:آموزشگاه دف غرب تهران

در سال 1399 سه دوره از کنسرت های آنلاین ضبط و پخش شد. این کنسرت ها با اینکه عنوانِ <<آنلاین>> را یدک می کشد، اما در حقیقت آنلاین نبودند و نیستند. یعنی اجراها در زمان مشخصی با حضور تیم تصویربرداری، ضبط می شوند و در زمان دیگری و طبق جدولی که اعلام می شود، پخش می شوند. این کار البته موجبِ افزایش کیفیتِ تصویر و صدا می شود.

از ابتدای سال 1400 تا کنون دوره های چهارم و پنجم این کنسرت های آنلاین ضبط و پخش شده است.

علی نیکنام انزابی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران به عنوان متولی اصلیِ این کنسرت های آنلاین به خبرنگار تسنیم می گوید: <<این کنسرت ها به همت انجمن موسیقی و با کمک های دفتر موسیقی برگزار می شود. بنیاد رودکی هم در کنار ماست و با در اختیار قرار دادنِ سالن هایش ما را کمک می کند. البته بنیاد رودکی قرار است از نظر مالی هم به ما کمک کند. چون هنوز کنسرت های آنلاین به پایان نرسیده و دستمزد برخی از گروه ها پرداخت نشده، رقم های دقیقی که هزینه شده، مشخص نیست و نمی توانم آمار دقیقی ارائه کنم.>>

در هفته ی جاری، ششمین دوره از کنسرت های آنلاین در آستانه پخش شدن است. تا کنون هیچ آماری از هزینه های مالیِ این کنسرت ها منتشر نشده است. در این میان مشخص نیست که دفتر موسیقی وزارت ارشاد، بنیاد رودکی و البته خودِ انجمن موسیقی ایران، چه مقدار در برگزاری این کنسرت های آنلاین هزینه کرده اند.

نیکنام انزابی دراینباره می گوید: <<دفتر موسیقی برای ما ت گذاری می کند. ما پینشهاد برگزاری کنسرت های آنلاین را به دفتر موسیقی دادیم. آنها برای ما ت گذاری می کنند و در حقیقت امکان بودجه ای ما را دفتر موسیقی تعیین می کند. دفتر موسیقی خودش بودجه دارد و از ردیف بودجه ای خودش در اختیار ما قرار می دهد.>>

این درست است که هنوز پخش دوره ی ششم کنسرت های آنلاین به پایان نرسیده است، اما به طور حتم مجموعه ای مانند انجمن موسیقی، برای برگزاری رویدادی مهم، حتما به داشته های مالی اش نگاه می کند و محدوده ی مالی برای خودش و پروژه ای که در دست دارد در نظر می گیرد.

شستشوی فرش دستباف

نیکنام انزابی می گوید: << تلاش شده تا در برگزاری این رویدادها بیشترین صرفه جویی را داشته باشیم و نگاهِ ما کاملا حمایتی بوده است. بیش از هر چیز دنبال این بودیم که بچه های موسیقی که در دوران کرونا آسیب دیده اند و اجرایی نداشته اند را حمایت کنیم. مردم هم در اوقات فراغت بتوانند از این کنسرت های آنلاین استفاده کنند.>>

همان طور که از صحبت های مدیرعامل انجمن موسیقی برمی آید، رویداد کنسرت های آنلاین که در سال جاری با عنوان <<بر خط ماه و نوا>> برگزار می شود؛ به دنبال حمایت از هنرمندان موسیقی است. به خصوص هنرمندانی که در دوران کرونا بیشترین آسیب را دیده اند.

نیکنام انزابی می گوید: <<ما برای برگزاری کل رویداد کنسرت های آنلاین رقمی در حدود 500 میلیون تومان در نظر گرفتیم. اما حدود 400 میلیون تومان هزینه شده است. در حال حاضر به جمع بندی نهایی نرسیده ایم و نمی توانم آمار دقیقی به شما بدهم. پرداخت دستمزد هنرمندان، هزینه ی اقامت و ایاب و ذهاب و غذا و البته هزینه ضبط تصویری و . همه این ها باید به طور دقیق جمع بندی شود تا در نهایت گزارش مالی دقیقی ارائه کنیم. محدوده ی کُلیِ هزینه ها مشخص است و قطعا این رنج عددی خیلی تغییر نمی کند. مشارکت بنیاد رودکی را هم باید در نظر گرفت؛ بنیاد رودکی سالن را رایگان در اختیار ما قرار داده است.>>

کنسرت های آنلاین در سه بخش موسیقی ایرانی، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک برگزار می شوند. در این میان بر کسی پوشیده نیست که هنرمندان موسیقی نواحی در دوران کرونا، بیشتر از هر بخش دیگری تحت فشار بوده اند. هنرمندان موسیقی ایرانی و موسیقی کلاسیک؛ همچنان کلاس های آموزشی خود را دارند، هر چند به صورت آنلاین، ضبط های استودیویی خود را هم دنبال می کنند.

اما اهالی موسیقی نواحی بسیار تحت فشار هستند و درآمدشان تقریبا به صفر رسیده است. پس در برگزاری کنسرت های آنلاین به طور طبیعی و البته براساس صحبت های مسئولان برگزاری این رویداد، باید شاهد حضورِ حداکثریِ هنرمندان موسیقی نواحی باشیم. اما در عمل هرگز چنین نشد.

مدیرعامل انجمن موسیقی می گوید: <<در سه دوره ی اخیرِ کنسرت های آنلاینِ <<برخط ماه و نوا>> حدود 40 گروه اجرا داشته اند. در این میان 5 یا 6 گروه از اهالی موسیقی نواحی بوده اند. ما برای انتخاب گروه ها هم فراخوان داشتیم و هم با اعلام آمادگیِ خود گروه ها سعی کردیم تناسب را در تعداد شرکت کنندگان در سه بخش موسیقی نواحی، موسیقی ایرانی و موسیقی کلاسیک رعایت کنیم.>>

وقتی 40 گروه در رویدادی شرکت می کنند، اگر بخواهیم به نسبت مساوی سه بخش موسیقی نواحی، ایرانی و کلاسیک را داشته باشیم، در هر بخش باید 13 یا 14 گروه دعوت شده باشند. اما در سه دوره ی اخیر کنسرت های آنلاین تنها 5 یا 6 گروه موسیقی نواحی حضور داشته اند. این یعنی نه تنها نگاه ویژه ای به موسیقی نواحی وجود نداشته، بلکه حتی حقوق آنها هم به شدت پایمال شده است.

شاید مسئولان برگزاری این رویداد، بُعد مسافت و شیوع کرونا را علتِ دعوتِ اندک از اهالی موسیقی نواحی بیان کنند.

رویداد کنسرت های آنلاین در پلتفرم اینستاگرام پخش می شود. این اجراها در سه صفحه ی بنیاد رودکی، انجمن موسیقی ایران و صفحه ی <<هفدانگ>> پخش می شوند. در بین این سه صفحه، تنها صفحه ی <<هفدانگ>> است که از نظر محتوا و تعدادِ مخاطب، کیفیت و اوضاع مناسبی دارد. دو صفحه ی دیگر به هیچ وجه بسترهای مناسبی برای پخش این آثار ارزشمند نیستند.

نیکنام انزابی می گوید: <<هر کدام از این اجراها اگر به صورت حضوری برگزار می شد، شاید بیشتر از 100 مخاطب نداشت. اما در اجراهای ما میانگین بازدیدِ هر اجرا حدود 220 نفر است.>>

شاید بهتر است با مخاطب شناسیِ دقیق تر، تبلیغات وسیع تر و استفاده از صفحه های شخصی هنرمندان، بر تعداد مخاطبانِ این رویداد افزود. رویدادی که با بودجه دولتی برگزار می شود و خروجیِ آن باید در سطح گسترده ای در اختیار بازدیدکنندگان قرار گیرد.

ششمین دوره از کنسرت های آنلاین از روز سه شنبه 12 مرداد 1400 پخش می شود و تا جمعه 15 مرداد ادامه خواهد داشت.

منبع:تسنیم

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

های ,موسیقی ,کنسرت ,آنلاین ,پخش ,ی ,کنسرت های ,های آنلاین ,موسیقی نواحی ,این کنسرت ,انجمن موسیقی ,مدیرعامل انجمن موسیقی ,اهالی موسیقی نواحی ,انجمن موسیقی ایران ,هنرمندان موسیقی نواحی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
backlinkmax nikepars neginmarket miladiron11 animatian irannaz2018 dabir165 cba123 jarsharp bayerahgozar