به گزارش گروه اجتماعییکتا پرس، گیاه پدیلانتوس (Devilrsquo;s backbone) از محبوب ترین گیاهان موجود در بازار و از خانواده افوربیاسه (Euphorbiaceae) است. این گیاه زیبا بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مکزیک و آمریکای مرکزی است و جالب است بدانید که به دلیل فرم زیگزاگ ساقه، نام های دیگر گل پدیلانتوس، ستون فقرات شیطان و زیگزاگ است. پدیلانتوس در دو رنگ سبز و ابلق وجود دارد که با دریافت نور شدید رنگ برگ ها به قرمزی نیز می زند. ساقه های این گیاه فرم جالبی دارند و در محل رویش هر برگ به یمت آن کشیده شده اند و فرم زیگزاگی به خود گرفته اند. برگ های پدیلانتوس دمبرگ ندارند و مانند زاموفیلیا مستقیما به ساقه وصلند.

به دلیل ساقه های بلند و ایستاده، قرار دادن این گیاه در جلوی درب منزل و یا کنار ستون ها، گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود. ارتفاع آن در خانه تا ۱ متر و در زادگاه خود تا ۳ متر افزایش می یابد. در صورت مناسب بودن تمامی شرایط، پدیلانتوس به گل می نشیند و گل های ظریف و قرمز رنگ تولید می کند.

گیاه پدیلانتوس سمی نیست، اما شیره ای که در وسط ساقه آن تولید می شود، ممکن است در صورت تماس با دست، برای پوست های حساس مضر باشد و ایجاد خارش کند. در اینصورت باید دست ها را با ژل شست و شو و یا کرم دست و صورت و روغن زیتون تمیز کنید.

شرایط نگهداری گیاه پدیلانتوس

نور:

این گیاه به نور نسبتا زیادی نیاز دارد و باید در مکانی با نور مناسب قرار بگیرد. توجه داشته باشید که پدیلانتوس را در معرض آفتاب مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا سبب سوختگی نوک برگ ها و چروکیده شدن آن ها می شود. بهترین مکان برای قرار گیری پدیلانتوس، پشت پنجره جنوبی و یا شرقی است تا نور مناسب برای رشد را دریافت کند. قرار گیری این گیاه در نور زیاد سبب کلفت شدن ساقه و متراکم شدن و گوشتی شدن برگ ها می شود و در صورتی که گیاه شما ابلق باشد، با دریافت نور زیاد حاشیه سبز رنگ برگها، صورتی می شود. نور بسیار کم نیز سبب ریزش برگ های سبز و زرد شدن برگ های زیرین می شود.

آبیاری:

پدیلانتوس نسبت به آبیاری حساس است و تنها زمانی اقدام به آبیاری مجدد کنید که خاک گیاه به عمق ۲ سانتی متری خشک شده باشد. در زمان آبیاری بهتر است به برگ های گیاه آب نپاشید و در فصول سرد آبیاری را کاهش دهید. آبیاری زیاد سبب پوسیدگی ریشه و ساقه و خشک شدن برگ های سبز می شود و خشکی کشیدن گیاه سبب خشک و چروکیده شدن برگها، نازک شدن ساقه و از بین رفتن گیاه می شود. در هر دو مشکل آبیاری کم یا زیاد ممکن است برگ ها جمع شوند و برای پیدا کردن علت، بهتر است به علائم دیگر و شرایط نگهداری گیاه رجوع کنید.

دما:

زادگاه پدیلانتوس مناطق گرمسیری است، اما این گیاه هوای خنک را بسیار دوست دارد. کاهش دما و نور زیاد سبب تغییر رنگ در برگ ها و صورتی شدن آن ها می شود و همین امر زیبایی گیاه را چند برابر می کند. توجه داشته باشید که پدیلانتوس تحمل سرمای شدید را ندارد و در صورت یحبندان های شدید باید آن را به داخل بیاورید و یا از پنجره دور کنید. در هوای بسیار گرم نیز بهتر است کمی پنجره را باز کنید تا هوای تازه را دریافت کند و ریشه از بین نرود.

رطوبت:

این گیاه به رطوبت حساسیت بالایی ندارد و در رطوبت معمولی اتاق نیز رشد می کند. اما پدیلانتوس نیز مانند تمامی گیاهان دوستدار رطوبت است و در صورت فراهم کردن رطوبت برای آن شاهد رشد بهتر و بیشتر آن خواهید بود.

کوددهی:

پدیلانتوس به کوددهی زیادی نیاز ندارد، اما می توانید در فصول رشد یعنی بهار و تابستان، گیاه را ماهی یک مرتبه کود مخصوص گیاهان زینتی تقویت کنید.

تعویض گلدان:

بهتر است هر ۲ یا ۳ سال یکبار در صورت مشاهده بیرون زدن ریشه ها، گلدان را تعویض کنید. پدیلانتوس نیز مانند دیگر گیاهان در گلدان کوچکتر بهتر رشد می کند بنابراین از قرار دادن این گیاه در گلدان بزرگ خودداری کنید. گلدان بسیار بزرگ، علاوه بر متوقف کردن رشد گیاه، به ریشه نیز آسیب وارد می کند.

خاک:

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در ترکیب خاکپدیلانتوسرعایت کرد، سبک بودن و زهکشی خاک است. در صورتی که خاک این گیاه زهکشی خوبی نداشته باشد، آب اضافه از آن خارج نمی شود و ریشه غرقاب شده و می پوسد. خاک معمولی برای پدیلانتوس مناسب است، اما ترکیب خاک برگ، شن و ماسه نیز برای آن گزینه خوبی محسوب می شود.

گلدهی:

در فصل تابستان یا پاییز در انتهای ساقه های پدیلانتوس، گل های کوچک و ظریف قرمز، صورتی یا زرد به صورت خوشه ای شکوفا می شوند. این گل ها تزیینی نیستند و تنها برای عمل گرده افشانی و تولید بذر استفاده می شوند.

هرس:

این گیاه رشد زیادی دارد و پس از مدتی به دلیل طویل شدن ساقه ها، زیبایی خود را از دست می دهد. برای زیباتر شدن گیاه و داشتن رشد بهتر هرس شاخه ها و قلمه گیری از آن ها ضروری می شود. بهتر است هرس ساقه ها در زمستان و از شاخه های مسن شروع شود و حداکثر تا یک سوم طول آن ها کوتاه شود.

مقالات دیگر:گل فروشی پونک

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

گیاه ,پدیلانتوس ,های ,ها ,شدن ,برگ ,می شود ,این گیاه ,و در ,شود و ,برگ های ,توجه داشته باشید

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
cheminylon darmanonline rangfiroozei afn-furniture taktahrir oud015 emyurole titurk2020 tgraficalborz h-ch-d