هفته پژوهش76/همراه با نمایشگاه ایران ساخت؛

رؤیای جراحی از راه دور به حقیقت پیوست

دانشمندان ایرانی موفق به طراحی و تولید روبات جراحی شده اند که امکان عمل جراحی لاپراسکوپی از راه دور را برای جراحان فراهم می کند. این روبات ویژگی هایی دارد که باعث برتری آن در برابر نمونه آمریکایی شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیانگروه دانشگاه خبرگزاری آنا، روبات جراح سینا که توسط یک شرکت دانش بنیان ساخته و تجاری سازی شده است. این روبات دو قسمت دارد که یک قسمت در اختیار جراح و قسمت دیگر در اتاق عمل قرار می گیرد و امکان جراحی از راه دور را فراهم می کند. هر حرکتی که جراح روی روبات اول انجام دهد، روبات دوم روی بیمار کپی می کند.

اشکان معشوری، کارشناس فنی این شرکت دانش بنیان، در گفتگو با خبرنگار آنا گفت: روبات جراح سینا یک سیستم تله سرجری یا سامانه جراحی از راه دور است که عمل جراحی لاپراسکوپی انجام می دهد. با استفاده از این روبات جراح می تواند در اتاق عمل حضور نداشته باشد. یکی دیگر از کاربردهای این روبات در عمل جراحی های طولانی مدت است. در این عمل ها جراح برای مدت زیادی سرپاست و خسته می شود اما استفاده از روبات جراح می تواند این فرایند را آسان تر کند.

روبات جراح سینا علاوه بر جراحی از راه دور، مزیت های دیگری نیز برای جراحی به ارمغان می آورد. برای مثال لرزش های دست جراح را حذف می کند و می تواند حرکت های دست جراح را کوچک کند، پزشک در جراحی یک گره بزرگ می زند و روبات یک پنجم یا یک دهم آن را کپی می کند. بدین ترتیب این روبات می تواند حرکاتی که هیچ وقت در مقیاس دست انسان قابل انجام نیست را به راحتی انجام دهد. همچنین دقت عمل این روبات ها بسیار بالاست.

معشوری بیان کرد: نسخه قبلی روبات سینا که در سال 1392 ساخته شد، در عمل جراحی کیسه صفرای یک گوسفند استفاده شد که نتیجه آن موفقیت آمیز بود. دستگاه فعلی نمونه پیشرفته تر است که دربیمارستان شریعتیو بیمارستان سینا نصب و راه اندازی شده است. البته مجوزهای انجام عمل جراحی روی انسان آن هنوز صادر نشده است. تاکنون با این روبات عمل جراحی روی انسان انجام نشده است.

وی افزود: اتصال دستگاه روبات جراح و دستگاه کنترل کننده از طریق کابل LAN صورت می گیرد چراکه تأخیری ندارد و <<پینگ>> (سرعت رفت و برگشت داده) آن یک است. اگر از وای فای استفاده شود امکان تأخیر وجود دارد که بسیار خطرناک است. روبات جراح سینا نوعی روباتیزه شدن عمل جراحی لاپراسکوپی است.

روبات جراح داوینچی که نمونه آمریکایی روبات جراح سینا به شمار می رود نیز با استفاده از کابل LAN کار می کند. در واقع تاکنون عمل جراحی با روبات جراح از طریق اینترنت بی سیم انجام نشده چراکه این کار خطرات زیادی به همراه دارد.

کارشناس فنی این شرکت مطرح کرد: هزینه عمل جراحی با روبات جراح داوینچی بسیار بالاست. برای هر عمل ابزارها باید تعویض شوند که حدود 3 هزار دلار هزینه دربردارد. ابزارهای جراحی استاندارد لاپراسکوپی به روبات سینا می خورد، بنابراین هزینه های اضافی حذف شده است. روبات جراح سینا مجهز به تکنولوژی <<فورس فیدبک>> است. عمل جراحی لاپراسکوپی با استفاده از تصاویر دوبعدی صورت می گیرد، بنابراین تشخیص عمق برای جراح مشکل است. ویژگی فورس فیدبک روبات سینا به جراح اجازه می دهد تا نیروی بازخوردی را حین عمل احساس کند. روبات داوینچی چنین تکنولوژی ندارد.

مقالات دیگر:بهترین متخصص لاپاراسکوپی تخمدان تهران

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

روبات ,جراحی ,جراح ,عمل ,سینا ,کند ,روبات جراح ,عمل جراحی ,این روبات ,می کند ,از راه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
love-and-alone kerkerhshop talghearya bestteacher1401 makeup-world xn--mgbaaamzept8mua1agh07lfqc hamsafar pichaksabz10 zahrajigaram neginsib