یافته های جدید نشان می دهد انجام تمرینات ریتمیک و مراقبه ای <<تای چی>> می تواند به همان اندازه ورزش هوازی و تمرین های قدرتی به سودمندی های بهداشتی مانند کاهش اندازه دور کمر و کاهش میزان کلسترول خون بینجامد.

Tai Chiبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از وب امدی نتایج یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی شده که اخیرا در ژورنال <<سالنامه های پزشکی داخلی>> منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که انجام دادن برخی از انواع ورزش هوازی برایشان مشکل است، ممکن است سودمندی های مشابهی را از تای چی به دست آورند.

مقالات بیشتر:باشگاه ورزشی بانوان پونک

کارشناسان می گویند بسیار از افراد دچار آرتروز یا کمردرد هستند و انجام ورزش هوازی می تواند برایشان مشکل باشد و مزیت ورزش هایی مانند تای چی و یوگا این است که ورزش های به اصطلاح <<کم شدت>> (low-impact) هستند، بنابراین برای افرادی که نمی توانند بدوند یا به استخر برای شنا کردن دسترسی ندارند، گزینه مناسبی هستند.

در این بررسی حدود ۵۵۰ نفر بزرگسال ۵۰ ساله و بالاتر در هنگ کنگ به طور اتفاقی به سه گروه ورزش تای چی، ورزش هوازی با تمرین های قدرتی یا بدون برنامه ورزشی برای ۱۲ هفته تقسیم شدند. دور کمر همه این افراد در مردان بالای ۹۰ سانتی متر و در ن بالای ۸۰ سانتی متر بود.

پژوهشگران تغییرات دور کمر، میزان کلسترول خون و وزن این افراد را برای حدود ۹ ماه اندازه گرفتند. نتایج نشان داد در افرادی که ورزش نکرده بودند، میانگین دور کمر تغییری نکرده است. میانگین دور کمر در افراد دو گروهی که ورزش کرده بودند، در مقایسه با گروهی که ورزش نکرده بودند، بیشتر کاهش یافته بود: تا ۱.۸ سانتی متر بیشتر در گروه تای چی و ۱.۲۵ سانتی متر بیشتر در گروهی که پیاده روی سریع و تمرین قدرتی انجام داده بودند.

در هر دو گروهی که ورزش کرده بوند، کاهش بیشتری در وزن بدن و میزان تری گلیسرید (یک نوع چربی خون) و افزایش بیشتری در میزان کلسترول لیپوپروتئین با تراکم بالا (LDL) یا کلسترول خوب در مقایسه با افراد گروهی ورزش نمی کردند، مشاهده شد. همه این بهبودی های مشاهده شده در افراد گروه تای چی تا حدود ۹ ماه ادامه یافت. اما بهبودی در میزان کلسترول در گروهی که با برنامه پیاده روی سریع ورزش می کردند، برای مدت طولانی ادامه نیافت.

مقایسه میان این سه گروه تفاوتی از لحاظ اثر بر فشار خون و قند خون نشان نداد.

کارشناسان می گویند این یافته ها وما به معنای آن نیست که افراد با دور کمر بیشتر باید برنامه ورزشی فعلی شان را کنار بگذارند و به تای چی روی آورند، این یافته ها نشان می دهند تای چی گزینه خوبی برای اشخاصی است که آن را ترجیح می دهند.

به خصوص این یافته می تواند خبر خوبی برای افراد میانسال و سالمندتر باشد که از ورزش های معمول خوشش شان نمی آید.

تای چی همچنین ممکن است همچنین گزینه خوبی برای افرادی باشد که دور کمر بزرگ تری ندارند، زیرا انجام این شکل تمرینات راهی برای دنبال کردن توصیه سازمان جهانی بهداشت برای داشتن فعالیت جسمی است.

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

ورزش ,تای ,افراد ,های ,چی ,کمر ,تای چی ,دور کمر ,گروهی که ,که ورزش ,ورزش هوازی ,ورزش نکرده بودند،

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
alanonchrom hotbet tildarayanehc kolbe72 honarbaran rabit isogamtehran okaliptoost volleytrain sayehroshan