متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری تاکید کرد؛بهبودیافتگان کرونا؛ نیازمند ورزش های هوازی برای بازگشت عملکرد ریه

تهران-ایرنا- متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: بهبودیافتگان کرونا به منظور بازگشت عملکرد قلب و ریه به میزان قبل از بیماری باید به کمک فیزیوتراپی، ورزش های هوازی انجام دهند.
عاصفه عباس زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بهبود یافتگان کرونا به میزان غیر مبتلایان این بیماری باید ضوابط و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.
وی تصریح کرد: برخی از اخبار زرد (غیرمعتبر) بهبودیافتگان کرونا را به دلیل ترشح آنتی بادی در بدن مصون از ابتلای مجددا می داند؛ در حالی که بهبودیافتگان کووید-۱۹ در صورت ابتلای مجدد عمدتا نوع شدیدتری از بیماری را تجربه می کنند.
به گفته این متخصص، شماری از مراجعان به مراکز بهداشت و درمان نیز بعد از گذشت بیش از یک سال از شیوع این بیماری، همچنان این تصور غلط (عدم ابتلای مجدد به کرونا) را مطرح می کنند.
وی یادآور شد: بهبودیافتگان کرونا به منظور بازگشت عملکرد قلب و ریه به میزان قبل از بیماری باید به کمک فیزیوتراپی، ورزش های هوازی انجام دهند، این مساله عمدتا در ویزیت (مراجعه) آخر بیمار نیز توسط پزشک معالج مطرح می شود و بیمار باید حداقل یک ساعت در طول شبانه روز را به ورزش اختصاص دهد.
عباس زاده ادامه داد: به تدریج طول دوره (مدت زمان) ورزش و سپس سرعت تحرک نیز افزایش می یابد و به میزانی خواهد رسید که از ۸۰ درصد ضربان قلب متناسب با سن و جنس بیمار هر روز (حداقل نیم ساعت) استفاده شود.
به گفته این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، ورزش هوازی می تواند از شدت وضعیت بیماری کووید-۱۹ در صورت ابتلای مجدد به کرونا، جلوگیری کند.
بیمار مبتلا به کرونا ۲ روز قبل از آغاز نخستین علامت بیماری را منتقل می کند
عباس زاده در ادامه با اشاره به ناقلان بی علامت افزود: این اشخاص فاقد علائم بالینی بیماری بوده و گاه به دلیل علائم خفیف بیماری، تست پی سی آر آنها نیز منفی می شود، اما می توانند مبتلا و ناقل بی علامت باشند.
وی اضافه کرد: این اشخاص حداقل به مدت ۲ هفته از تمامی ترشحات بدن ریزش ویروس داشته و آلودگی را منتقل می کنند. بیمار مبتلا به کرونا با علائم بالینی بیماری هم ۲ روز قبل از شروع اولین علامت بیماری، می تواند ویروس را انتقال دهد.
به گزارش ایرنا، ویروس کروناعامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

مقالات دیگر:فیزیوتراپی فیطریه

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

بیماری ,کرونا ,های ,ویروس ,ورزش ,نیز ,کووید ۱۹ ,بازگشت عملکرد ,بیماری کووید ,قبل از ,کرونا به ,علائم بالینی بیماری ,منظور بازگشت عملکرد ,برای بازگشت عملکرد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
cgc kamptark shilang123 chiringna pikasotarhwb coxoyuwellwoodpecker hasti86 choobor gsm2file vessesuwar