انتقادات صریح یک تهیه کننده موسیقی از دولت <<تدبیر>>/ کمرمان شکست!

مدیرعامل مجمع صنفی ناشران موسیقی ایران با اشاره به روند فعلی برنامه ریزی برای کنسرت ها و اجراهای زنده موسیقی، ت های دولت و ستاد ملی مقابله کرونا در این حوزه را تبعیض آمیز ارزیابی کرد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، محسن رجب پور تهیه کننده و مدیرعامل مجمع صنفی ناشران موسیقی ایران ضمن انتقاد از برخی ت های دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا در مواجهه با فعالیت های اصناف مختلف حوزه موسیقی طی ماه های اخیر تصریح کرد: این یک واقعیت اجتناب ناپذیر است که پس از شیوع ویروس کرونا همه فعالیت های فرهنگی هنری دنیا به بن بست کامل رسید.

از سوی دیگر در این زمینه انتقاداتی هم به عملکرد دولت به ویژه وزارت بهداشت و ستاد کرونا وجود داشته که در این زمینه برخی تنبلی ها و تاخیرها در حوزه حمایت صورت گرفته که می توانیم به آن بپردازیم. اما به جز این موارد نکته مهم دیگری که می تواند به شدت مورد توجه قرار گیرد بحث تسهیلات مالی است که هم اکنون در بسیاری از کشورها به صورتی گسترده به تمام اصناف هنری با نگاه ویژه پرداخت می شود. وام های کم بهره ای که هم به اشخاص حقیقی و هم به اشخاص حقوقی اعطا شده و به قدری دربرگیرنده شرایط درست و اصولی و آسان است که دغدغه اهالی موسیقی را به حداقل رسانده است.

وی افزود: در همین کشورها اگر یک شرکت تولید و تهیه آثار موسیقایی درخواستی برای تسهیلات داشته باشند، فضا به گونه ای مدیریت شده که در کوتاه ترین زمان ممکن این تسهیلات به فرد یا موسسه درخواست کننده وام پرداخت می شود تا این چرخ معیوب موسیقی در روزهای کرونایی به حرکت خود ادامه دهد و حداقل با این بودجه کارمندان آن موسسه حقوقی را دریافت کنند. اما در کشور ما ماجرا به گونه ای دیگر است. متاسفانه اکنون ما هنرمندانی در حوزه موسیقی کشورمان داریم که در بدترین شرایط مالی قرار دارند اما متاسفانه دولت کمترین توجه را به این عزیزان داشته است.

بر همین اساس طبق تازه ترین آمار، متاسفانه باید گفت تنها سه درصد از هنرمندان ما در حوزه های مختلف موسیقی درآمد مالی داشته اند و بقیه در شرایط نامطمئنی به فعالیت های شغلی خود پرداخته اند. این موضوع حتی در حوزه موسیقی پاپ هم دیده می شود و فعالان این عرصه نه تنها از این شغل درآمدی ندارند بلکه هیچ گونه حمایتی نیز از آنها نشده و ما در این مدت شاهد تعطیلی بسیاری از موسسات و شرکت هایی هستیم که بدون کوچک ترین حمایتی به طور کامل تعطیل شده اند.

دولت کمر بخش خصوصی را در موسیقی شکست

رجب پور گفت: موسیقی یکی از هنرهایی است که مانند حوزه هایی چون سینما و تئاتر از هیچ حمایت مالی دولتی برخوردار نیست و بسیاری از فعالیت های این عرصه زیر چتر حمایتی بخش خصوصی به حیات خود ادامه داده است. اما در همین چارچوب و با وجود تمام موانعی که در این زمینه وجود دارد، فضا به گونه ای شده که دولت کمر بخش خصوصی را در حوزه موسیقی را شکسته و هیچ گونه حمایتی در روزهای کرونایی انجام نمی دهد و ای کاش شرایط به گونه ای هدایت می شد که موانع این چنینی از سر راه فعالان این عرصه به ویژه در روزهای کرونایی برداشته می شد.

همین چند شرکتی که با هزار زور و بدبختی توانسته خود را سرپا نگه داشته و از کارمندانش عذرخواهی نکند، هیچ کمکی از نهادهای دولتی ندارند و با اینکه بارها و بارها فرم های زیادی را پر کردیم اما به قدری با شرایط پیچیده ای مواجه شدیم که هم دربرگیرنده میزان کم تسهیلات بود هم مجاری دریافت وام را به قدری سخت و دشوار کرده بود که من فکر می کنم کمترین تعداد از فعالان حوزه موسیقی موفق به دریافت این تسهیلات شده باشند.

دولت کمر بخش خصوصی را در حوزه موسیقی را شکسته و هیچ گونه حمایتی در روزهای کرونایی انجام نمی دهد و ای کاش شرایط به گونه ای هدایت می شد که موانع این چنینی از سر راه فعالان این عرصه به ویژه در روزهای کرونایی برداشته می شدمدیرعامل مجمع صنفی ناشران موسیقی ایران در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع لغو معافیت های مالیاتی نیز اشاره کرد و توضیح داد: توقع فعالان عرصه موسیقی در روزهای کرونایی این بود که دولت به جای اینکه باری را از دوشمان بردار، این بار را سنگین تر نکند. واقعاً برای من جای تعجب است که چرا در این شرایط کرونایی باید معافیت مالیاتی هنرمندان و شرکت های موسیقی برداشته شود و به این چارچوب تمام و کمال به عنوان یک محصول تجاری نگاه کنند.

رجب پور تصریح کرد: گل سرسبد این نگاه تبعیض آمیز هم در شرایطی اتفاق افتاده که دوستان سینما و تئاتر را در گروه دو مشاغل قرار دادند اما موسیقی همچنان در گروه سه قرار گرفته است. پرسش من این است با در نظر گرفتن رعایت پروتکل های بهداشتی تالارهای اجرای تئاتر و سینما، فرق مخاطبان موسیقی چیست که این صنف نباید در گروه قرار گیرد؟ مگر می شود آن عزیزی که مشغول تصمیم گیری در این حوزه است این تدبیر را نداشته باشد که موسیقی را از این رده های هنری خارج کند؟ چرا مایی که تاکنون باری روی دوش دولت نداشتیم باید در معرض این نگاه تبعیض آمیز باشیم؟ چرا دوستان به اهالیموسیقیبا نگاه متفاوت و توام بیگانگی می نگرند؟ آیا ما غیرخودی هستیم؟

می دانید در این دو سال چه بلایی سر هنرمندان آمده است؟

این تهیه کننده شناخته شده موسیقی با اشاره به نزدیک شدن به فضای انتخاباتی گفت: این روزها به تنور انتخابات نزدیک شده ایم و فکر می کنم اولین گروهی که مورد توجه و توقع قرار می گیرند، همین صنف موسیقی است. ولی آیا دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا تا حالا به این فکر کرده اند که در این دو سال کرونایی چه بر سر هنرمندان آمده است؟ آیا فکر کردند که تا به امروز چه کارهایی را برای اهالی موسیقی انجام داده اند؟

آیا به این موضوع فکر کرده اند که برای پرداخت یک وام با بهره چه شرایطی را برای همکارانم ایجاد کرده اند؟ آیا دوستان تا به امروز به این فکر کردند که کدام از هنرمندان موسیقی برایشان از سوی دولت کاری انجام شده است؟ در هر صورت این تبعیض ها برای ما بسیار ناخوشایند است و ما بارها از طریق نامه نگاری اعتراض خودمان را اعلام کردیم و امیدواریم دولت تدبیر در روزهای آخر فعالیت خود تدبیر درستی را اتخاذ کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره ارزیابی خود پیرامون برگزاری کنسرت آنلاین و اجراهای زنده در روزهای کرونایی خاطر نشان کرد: برگزاری کنسرت اینترنتی در روزهای ابتدایی کرونا می توانست به عنوان یک تسکین دهنده و مرهم کوچک هم برای اندک فعالیت و انگیزه هنرمندان و هم مخاطبان دو آتشه موسیقی و خوانندگان مطرح مورد توجه قرار گیرد. ولی آنچه که می تواند به عنوان نقطه مقابل این موارد مورد بررسی بیشتری قرار گیرد، بحث کنسرت های موسیقی است که واقعاً مانند سینما نیست.

فرآیند برگزاری کنسرت یک فعالیت زنده و پویاست که پویایی خود را از تماشاگر مقابلش دریافت می کند. این در حالی است که آثار موسیقایی یک هنرمند یا گروه قبل از برگزاری کنسرت در قالب آلبوم، تک آهنگ یا نماهنگ پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. پس مردمی که برای تماشای کنسرت مراجعه می کنند، آمده اند تا اثر از قبل تولید هنرمند مورد علاقه خودشان را در هم جواری با خواننده مورد نظر ببینند و بشنوند. اما به اعتقاد من کنسرت آنلاین همانند گوش دادن یک موسیقی از روی سی دی است منتها با این تفاوت که آن موسیقی تصویر دارد. پس تفاوت جدی با خود آلبوم موسیقی ندارد و من فکر می کنم فقط یک مسکن زود گذر بوده که کاربرد جدی هم ندارد

مقالات دیگر:آموزشگاه موسیقی کودک شهرک گلستان

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

موسیقی ,های ,دولت ,هم ,حوزه ,یک ,در این ,در روزهای ,روزهای کرونایی ,است که ,در حوزه ,صنفی ناشران موسیقی ,ناشران موسیقی ایران ,روزهای کرونایی برداشته ,روزهای کرونایی انجام

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
abnamasazan cvbn5 gosheboride airpurifier33 atosastore vasayel-khanebazi kababtorki englishteacherr wageningenuniversity kavirsepehrc