ایلنااز خراسان رضوی گزارش می دهد؛

محدودیت تردد، چالش جدی صاحبان تالارهای پذیرایی مشهد/ یک رستوران دار: بر سر دوراهی مانده ایم ؛ بمانیم یا ببندیم

رئیساتحادیه صنف تالارهای پذیرایی و ظروف کرایه مشهدبا اشاره به اینکه هم اکنون ۸۶ تالار و ۵۱ باغ تالار دارای پروانه در مشهد فعالیت دارند گفت: به تازگی مجوز فعالیت تالارهای مشهد صادرشده اما منع ترددهای شبانه اجازه برپایی مجالس را نمی دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، به دلیل شیوع ویروس کرونا و بر اساس تصمیم ستاد ملی در ۱۰ ماه گذشته تمامی تالارهای پذیرایی کشور به صورت صددرصدی تعطیل بودند.همین امر باعث شد بسیاری از کارگران این بخش اخراج و صاحبان تالارها یا ورشکست شوند و یا در شرایط مالی بسیار سختی قرار گیرند.

اگرچه بازگشایی مشروط آنها و صدور مجوز پذیرایی از میهمان ها با ظرفیت کنترل شده و رعایت دستورالعمل های بهداشتی خبر خوبی برای صاحبان این شغل است اما به گفته آن قدر مشکلات بر روی هم انباشت شده که این اتفاق خوب خیلی به چشم نمی آید.

بر سر دوراهی مانده ایم

حسین حقیقت مدیر یکی از تالارهای پذیرایی در مشهد به ایلنا گفت: برفرض که ما دوباره ده ها کارگر را سرکار آوردیم و نسبت به خریداری مواد اولیه و پر کردن یخچال ها اقدام کردیم ولی چه تضمینی وجود دارد که یک ماه دیگر وضعیت مشهد قرمز نشود و دوباره رأی به تعطیلی تالارها ندهند.

او عنوان می کند: از طرفی کرونا هنوز بسیاری از مردم را ترسانده و خیلی از افراد حاضر نیستند در اماکن عمومی حاضر شوند، زیرا بعید می دانم تالارها مانند گذشته با استقبال مردم روبرو شود.همین موضوع ما را بر سر دوراهی گذاشته که آیا دوباره آنها را راه اندازی کنیم یا خیر.

او بابیان اینکه هزینه های نگهداری تالارها و پرداخت حقوق نگهبانان یکی دیگر از مشکلات این صنف در ایام کرونایی بود افزود: تعداد زیادی از تالار داران به دلیل عدم توانایی مالی و نداشتن درآمد خواستار فسخ قرارداد هستند اما صاحبان ملک قبول نمی کنند.

امید رضوی متصدی یکی از باغ تالار های طرقبه شاندیز با بیان اینکه تعداد زیادی از نیروهای شاغل در تالار به دلیل تعطیلی و عدم برگزاری مراسم تعدیل شدند می افزاید: تالار دارها به دلیل پرداخت هزینه ها مجبور به فروش خودرو و منازل خود شدند تا بتوانند بدهی های خود را پرداخت کنند.

او بیان می کند: نزدیک یکسال است که کار نکردیم، ماشین زیر پایمان را برای مخارج زندگی فروختیم اما نه تنها هیچ کمکی به ما نشد بلکه هرروز از طرف دولت و دستگاه های اجرایی و به ویژه بانک ها بابت بدهی های به تعویق افتاده نامه های تهدیدآمیز دریافت می کنیم.

منع ترددهای شبانه اجازه برپایی مجالس نمی دهد

رئیس اتحادیه صنف تالارهای پذیرایی و ظروف کرایه مشهد نیز در گفت وگو با ایلنا اظهار کرد: از اسفندماه سال گذشته در پی ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تعطیل شدن اجباری صنوف، تالارهای پذیرایی نیز تعطیل شدند که تعطیلی تا دی ماه امسال به طور پیوسته ادامه داشت.

ابراهیم حقیقی بابیان اینکه هر یک از تالارهای پذیرایی ۱۰ تا ۳۰ نفر کارگر و نیروی انسانی دارد که با احتساب افراد خانواده های آنان بین ۵۰ تا ۱۵۰ نفر از یک تالار ارتزاق می کنند ادامه داد: متأسفانه در ایام شیوع کرونا علاوه بربسته شدن برخی تالارها و بیکار شدن تعدادی از کارگران، تعداد زیادی از تالارها به دلیل عدم توانایی در تأمین هزینه های خود مجبور به تعدیل نیروی انسانی شدند.

حقیقی بابیان اینکه هم اکنون ۸۶ تالار و ۵۱ باغ تالار دارای پروانه در مشهد فعالیت دارند بیان کرد: به تازگی مجوز فعالیت تالارهای مشهد صادرشده اما منع ترددهای شبانه اجازه برپایی مجالس را نمی دهد.

او اظهار کرد: این در حالی است که متأسفانه به علت ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ الی ۴ صبح مشکل ساز است و فکر نمی کنم صاحبان مجالس و مهمانان از این موضوع استقبال کنند و مجالس خود را برگزار کنند.

او بابیان اینکه هیچ صاحب مجلسی حاضر به برپایی میهمانی خود در زمان صبح نیست و معمولاً مجالس از ساعت ۷ عصر به بعد برگزار می شود افزود: این موضوع هیچ کمکی به جبران خسارت تالارها نمی کند و تاکنون نیز هیچ استقبالی از این بازگشایی نشده و از طرفی صاحبان تالارها هنوز برای خرید اجناس موردنیاز مرددند.

محدودیت تردد، چالش جدی صاحبان تالارهای پذیرایی

رئیس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز بابیان اینکه در حال حاضر مشهد و ۱۷ شهرستان خراسان رضوی در وضعیت آبی و ۱۵ شهرستان دیگر در وضعیت زرد قرار دارند اظهار کرد: وضعیت آبی کم خطرتر از زرد است و طبق دستورالعمل های کرونایی در شرایط زرد فعالیت مشاغل رسته های یک، ۲ و سه بلامانع است.

محمد باباخانی اظهار کرد: تالارهای پذیرایی در گروه مشاغل سطح سه قرار دارند که از زمان شیوع کرونا تاکنون جز برای مدت کوتاهی اجازه فعالیت نداشتند.

او گفت: طبق دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا تالارهای پذیرایی و عروسی در شرایط زرد امکان فعالیت دارند ولی بحث منع تردد شبانه وجود دارد که امکان فعالیت به تالارهای پذیرایی را نمی دهد.

باباخانی افزود: از سوی دیگر با کاهش تعداد مبتلایان به کرونا و قرار گرفتن شهرستان های خراسان رضوی در وضعیت آبی و زرد، تمام مشاغل به جز مشاغل سطح چهار اجازه فعالیت دارند اما مسئله منع تردد شبانه برقرار است و امکان فعالیت تالارها در این شرایط وجود نخواهد داشت.

گزارش: محمدعلی میرشکار

مقالات دیگر:تشریفات مجالس شمال تهران

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

تالارهای ,پذیرایی ,های ,مشهد ,فعالیت ,تالار ,تالارهای پذیرایی ,بابیان اینکه ,به دلیل ,نمی دهد ,فعالیت دارند ,ترددهای شبانه اجازه ,صاحبان تالارهای پذیرایی ,اجازه برپایی مجالس ,شبانه اجازه برپایی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
clearolelgei mandan elmlox kavirplusio dr-emrooz erahavae tajhizsanatdamagostar vewqu golchehrehh roya16