رکود در صنعت فرش دستباف| فرش هایی که این روزها در کنج پستوها خاک می خورد / رقبا بازار فرش را از ایران ربودند

گروه استان ها ـ فرش دستباف خراسان جنوبی که روزگاری در آن سوی مرزها مشتری های پر وپاقرصی داشت، حال در این روزهای کرونایی حال ناخوشی دارد و کشورهای دیگر بازار رقابت را از ایران ربوده اند و فرش این منطقه و حتی فرش ایران روزهای خوشی ندارند.

به گزارش خبرگزاریتسنیماز بیرجند ، به سراغ هرکدامشان که می روی حال و روز خوشی ندارند، دست های پر آبله و ترک خورده را نشان می دهند، دست هایی که در روزهای کرونایی بیشتر به سمت دار قالی و قالی بافی رفته است اما مزدش را دریافت نمی کند، چرا که در این روزهای کرونایی فرش های خوش رنگ و نقش دستباف که روزی آن سوی مرزها برایش سر و دست می شکستند امروز در کنج پستوی انبارها خاک می خورد و مشتری خوبی ندارد.

تنها دلالان هستند که با اندک قیمتی فرش را کاسب شده و راهی می شوند، در حالی که نبود بیمه درد مشترک بیشتر قالی بافان در خراسان جنوبی است دردی که سال های سال با آن دست و پنجه نرم کردند و با وجود انواع دردها و رنج ها اما همچنان در انتظار روزهای خوش برای این حرفه هستند.

اما دردشان تنها این نیست چرا که بازاریابی محصولات،گرانی مواد اولیهو رونق نداشتن فرش دستباف در این روزها هم بر گنجینه دردهایشان افزوده است.

سابقه قالیبافی خراسان جنوبی به 600 سال قبل بر می گردد

بدون شک سابقه قالیبافی در خراسان جنوبی، به سال های بسیار دور باز می گردد و مکان های قالیبافی از زمان حکومت شاهرخ میرزا به حدود 600 سال پیش برمی گردد و رج به رج و نقشه به نقشه در این 600 سال گذشت تا به امروز رسیده است.

روزگاری فرش های این دیار بر سر زبان ها بود اما امروز حال و روز خوشی ندارند، دلشان از کرونا، تحریم ها و دلالان سخت گرفته است، هنر سر انگشتانشان در زیرزمین ها و انبارها خاک می خورد، هنری که در چند سال اخیر در بازارهای آمریکا و اروپا برایش سر و دست می شکستند، حال تنفس مصنوعی می خواهد.

اگر در چند سال گذشته گذرتان به برخی از روستاهای خراسان جنوبی به ویژه بخش مود و قهستان می افتاد صدای دل نشینی از کوچه کوچه های روستا به گوش می رسید صدایی که حکایت از تولید و آوای خوش زندگی داشت.

6 قرن است که هنرمندان خراسان جنوبی با هنر دیرینه فرش خو گرفته اند وبر تاروپود آن گره عشق می زنند، هنری که سینه به سینه تا به امروز ادامه یافته است، ارثی که نتیجه سرپنجه ن ومردان هنرمندی است که با آن نقش هایی از ریز ماهی گرفته تا لچک، ترنج و خشتی را بر تاروپود فرش می زنند تا چشم مردمانی را از خارج مرزهای این دیار به خود خیره کنند و آنها انگشت حیرت از این هنر ارزشمند را بر دهن گیرند.

درآمدی چندانی نصیب قالی باف نمی شود

بیشتر بخوانید:

قالیشویی سبلان

همه چیز درباره دندان مصنوعی

هرچند زمانی که این هنر در اوج بود بیشتر روستاییان خراسان جنوبی در کنار کار کشاورزی و دامداری از این طریق هم امرار معاش می کردند و برخی هم تنها به همین شغل اشتغال داشتند اما در چند سالی که رکود بر بازار فرش حاکم شده تعداد زیادی از روستاییان دیگر پشت دارهای قالی نمی نشینند زیرا درآمد چندانی از این راه نصیب آن ها نمی شود.

با رکودی که بربازار فرش جهان و کشور و به تبع آن خراسان جنوبی حاکم است در حال حاضر شاهد رونق آنچنانی در این صنعت نیستیم.

روزگاری نه چندان دور هنر خراسان جنوبی با نام هنرهای اصیلی چون فرش قهستان و فرش مود همراه بوده است و تا همین امروز نیز یکی از افتخارات استان در حوزه هنر آوازه جهانی فرش دستباف دیار خاوران است، اما تنها افتخار کردن به آنچه داشته ایم برای آینده کفایت نمی کند بلکه اگر می خواهیم در سال های آتی نیز همچنان بر هنر هنرمندان خراسان جنوبی در حوزه قالی و قالیچه و فرش ببالیم باید جویای مشکلات کسانی باشیم که با دستان پر توان خود بر تار و پود فرش نقش می زنند.

شاید وقت آن رسیده که فرش دستبافت استان هم همچون مسائلی مانند اشتغال، بی آبی و دیگر معضلات استانی جزو اولویت ها قرار گیرد پیش از آن که صدای بافتن آن برای همیشه به خاموشی سپرده شود.

حال ناخوش فرش دستباف

اکنون حال فرش دستباف خوب نیست، گویا افزایش تولید و کاهش تقاضا مشکلات دیگری را برای این روزهای کرونایی قالی بافان رقم زده است.

یکی از بافندگان فرش و تابلو فرش های دستباف در خراسان جنوبی نیز می گوید: طرح ریزه ماهی فرش خراسان جنوبی در دنیا حرف اول را می زند اما به آن توجهی نمی شود.

ملکی با بیان اینکه باید این هنر اصیل استان را به نسل های بعدی آموزش دهیم تا به فراموشی سپرده نشود، افزود: رونق دادن به این هنر هزینه های سنگینی ندارد و هر هنرمند با داشتن یک دار قالی در خانه هم می تواند فعالیت کند اما متاسفانه از سوی مسئولان توجهی به این رشته نمی شود.

وی بیمه را یکی از مشکلات اصلی در این حوزه عنوان کرد و افزود: متاسفانه چندین سال است که سهمیه برای بیمه قالیبافان در استان نداریم و برای بافندگان قالی مزایای زیادی وجود ندارد ودرآمد آنها از این شغل پایین است که مسئولان باید به وضع اقتصادی افرادی که صنایع دستی را احیا می کنند رسیدگی کنند.

این بافنده فرش دستباف در استان ادامه داد: قالی بافی مشکلات جسمی و بیماری هایی از درد دست و ضعیف شدن چشم، تا کمردرد و آرتروز را برای بیشتر فعالان در این کار به همراه دارد، بافنده فرش ادعای زیادی ندارد اما به او توجهی نمی شود،اگر به دنبال اشتغال برای جوانان هستیم این هنر در خراسان جنوبی می توانست برای ورود بسیاری از جوانان مطلوب باشد.

نبود صادرات و رکود بازار سبب انبار این هنر زیبا شد

دیگر بافنده فرش دستباف در قهستان هم معتقد است که هنوز هم افرادی هستند که به دلیل نبود شغل دیگر با دستمزدهای کم قالی می بافند اما فرش هایی که در سال های گذشته بافته ایم هنوز بر روی دستانمان مانده است چرا که نبود صادرات و رکود بازار این هنر زیبا جایش در انبار شده است.

اکبری با بیان اینکه نسل جوان در این صنعت فعالیت ندارند و بیشتر بافندگان را افراد مسن تشکیل می دهند، افزود: روزهایی را سپری می کنیم که بافندگان فرش دستباف با کمترین درآمد، دارهای قالی را سر پا دارند در حالی که درآمدشان بسیار ناچیز است.

به گفته وی فرش های تولیدی در بیشتر روستاها روی دستشان مانده است و با کمترین قیمت توسط دلالان خریداری می شود.

اما آنچه در این میان مطرح است اینکه وجود موانعی اعم از تحریم ها و قوانین داخلی مانند پیمان سپاری از یک سو و پا گذاشتن کرونا بر فرش استان از سویی دیگر بافندگان را در مضیقه قرار داده و امیدشان را برای ادامه کار کم رنگ کرده است.

چشم ها در انتظار رونق دوباره خرید و فروش

بازار همچنان کساد است و چندان معامله ای انجام نمی شود، چشم ها در انتظار رونق دوباره خرید و فروش یکی از بهترین هنرهای دستی مردان و ن این دیار است. روزها یکی پس از دیگری سپری می شود و قالی بافی منطقه مانند گذشته رنگ به خود نمی گیرد و آنچه از دارها باقی مانده فقط برای گذران زندگی برخی روستاییان است.

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی هم در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: با توجه به شرایط جامعه و زحمت زیاد، بافت فرش برای بافنده صرفه اقتصادی ندارد و بافندگان به دلیل نبود شغل چاره ای جز بافت فرش ندارند و در خراسان جنوبی بیش از 50 هزار بافنده تمام وقت، نیمه وقت و پاره وقت دارد که در حال حاضر کمتر از چهار هزار نفر زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

توان تولید در هر مقدار که بازار طلب کند داریم

محمد کامیابی مسک افزود: به دلیل خشکسالی و کاهش کسب و کار های کشاورزی و دامداری و همچنین نبود صنعت بزرگ و اشتغاایی در خراسان جنوبی، تقریبا در تمامی روستا های خراسان جنوبی، دار های قالی وجود دارد و ما توان تولید در هر مقدار هم که بازار طلبد کند داریم فقط باید با آموزش و ساماندهی بافندگان

تولید فرش دستباف را روز به روز تخصصی تر کنیم و بازار فروش و صادراتش را نیز رونق ببخشیم.

وی با بیان اینکه براثر شیوع این ویروس تعدادی از مردم بیکار و در زمینه تولید فرش فعال شدند، بیان کرد: هرچند این افزایش تولید فرش در وضعیت رکود بازار فروش، دغدغه بزرگی است چرا که آفت و رکود بر بازار فرش افزوده می.شود و تولید بسیار بالاتر از مصرف و صادرات است و اینها به ضرر بافنده است.

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گشته 190 هزار متر مربع فرش دستباف در استان تولید شد که از نظر متراژ 10 درصد و از نظر ارزش 30 درصد نسبت به سال های قبل افزایش یافته است گفت: علت افزایش تولید فرش در استان شیوع کرونا است چرا که براثر شیوع این ویروس تعدادی از مردم بیکار و در زمینه تولید فرش فعال شدند.

کامیابی مسک افزود: آمار دقیقی از صادرات فرش دستباف به دست ما نرسیده و سال گذشته حدود 30 تا 35 درصد فرش تولیدی استان صادر شده است، مابقی در داخل کشور به فروش رسید یا روی دست تجار، واسطه ها و بافنده باقی مانده است و به دلیل صادرات کم، فرش دستباف در بدترین وضعیت خود از نظر صادرات و رکود در 50 سال اخیر قرار دارد و تحریم ها نیز در نبود ارزآوری فرش بسیار تاثیرگذار بوده و باعث شده است که فرش سایر کشورهای منطقه جایگزین فرش کشورمان در بازارهای جهانی شود.

شناسایی بازارهای خارجی جدید

وی تصریح کرد: همچنین ما در خراسان جنوبی طراح فرش نداریم و بافندگان همچون قدیم ذهنی می بافند و تنها 10 درصد تولیدات ما، به روز است و تحریم ها سبب شده تا فرش دیگر کشورها از جمله هند و پاکستان جایگزین فرش کشور ما در بازارهای جهانی شود.

وی که معتقد است دولت باید بازارهای خارجی جدیدی را برای عرضه فرش شناسایی کند تا فروش فرش رونق گیرد به تحریم های آمریکایی و اروپایی اشاره کرد و گفت: پیش از این، صادرات فرش دستباف ایران و همچنین خراسان جنوبی چنان رونقی و نام و نشانی داشت.

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

فرش ,خراسان ,های ,جنوبی ,دستباف ,سال ,خراسان جنوبی ,فرش دستباف ,در این ,در خراسان ,این هنر ,دستباف خراسان جنوبی ,هنرمندان خراسان جنوبی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
chinawindowgood aboutmarketing utihakou mbd1 mohi shasib iran-azar asrbashagard93 tehranistanbulticket star-chatt