جایگاه برجسته قالیچه بلوچی خراسان در جهان

جایگاه برجسته قالیچه بلوچی خراسان در جهان

ایسنا/خراسان رضوی عضو انجمن فرش ایران گفت: نام قالیچه های بلوچی خراسان در جایگاه جهانی فرش همواره درخشیده است.

عبدالله احراری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به جایگاه و اهمیت قالیچه های بلوچیخراساناظهار کرد: قالیچه بلوچی عنوانی است که به دست بافته های اقوام هفت گانه ای اقتباس می شود که حوزه جغرافیایی تولید کننده آن را می توان سمت خواف، سرخس، طبس، فردوس، کوه سرخ، کاشمر، باخرز، تایباد و تمامی مناطق صالح آباد و تربت جام دانست.

وی ادامه داد: اگرچه عنوان بلوچی به این قالیچه های زیبا داده شده، اما توسط هفت قوم مختلف اعم از سیستانی، بلوچ، ترک، ترکمن، فارس و تیموری بافته و روانه بازار می شوند.

عضو انجمن فرش ایران در خصوص ابعاد قالیچه بلوچی اضافه کرد: اندازه این دست بافته ها کوچک است و دراقع بزرگ ترین سایز آن ها قالیچه بوده و باقی به صورت پادری، جاقاشقی، جامتکایی بالشت و حتی لحاف بافته می شوند و این کار در حال حاضر نیز کم و بیش ادامه دارد.

احراری در مورد رنگ این قالیچه ها بیان کرد: می توان این نوع قالیچه ها را در هفت رنگ دید اما معمولا بیشتر از پنج رنگ در بافت آن ها استفاده نمی شود. باید گفت که شمایل کلی قالیچه ها تیره بوده و عمده رنگ های مورد استفاده لاکی، سرمه ای، مشکی است که کمی نارنجی و سفید نیز در رنگ بندی آن ها به چشم می خورد. در قدیم رنگ ها با استفاده از مواد طبیعی ساخته می شده و در حال حاضر نیز بافندگانی که به اصالت توجه دارند از رنگ های طبیعی استفاده می کنند، اما در بیشتر مناطق از رنگ شیمیایی استفاده می شود.

وی گفت: معمولا لگار این قالیچه ها با موی بز بافته می شود و دلیل آن هم خاصیت ضد ات گزنده ای است که در آن وجود دارد و همچنین از نزدیک شدن عقرب و رتیل به قالیچه جلوگیری می کند.

عضو انجمن فرش ایران در خصوص طرح های استفاده شده در این قالیچه ها تشریح کرد: اغلب طرح های مورد استفاده در این قالیچه هندسی بوده و عشایر و اقوامی که سنی مذهب هستند بیشتر از نمادهای شاخ، گوش، برگ بیدی نماد درختان مختلف، نماد پرندگان مختلف و نگاره های مرغی که معمولا نماد آب و باران خواهی هستند، استفاده می کنند؛ اما اقوام شیعی مذهب همچون بهلولی ها که در قائنات و در حوالی باخرز زندگی می کنند از نگاره های لیلی و مجنون استفاده می کنند و یا نگاره های خشایارشاهی در قالیچه های این اقوام دیده می شود.

احراری خاطرنشان کرد: بازار این قالیچه بیشتر در کشورهای اروپایی است و بیشتر به لحاظ قیمت مناسبی که دارد و نقوش قالیچه ها که نماد فرهنگ و اجتماع این قوم است، مورد استقبال قرار می گیرند.

وی به کمرنگ شدن تولید این قالیچه ها و کاهش تعداد بافندگان آن اشاره و تصریح کرد: مهم ترین دلیل این اتفاقات روی آوردن بافندگان این اقوام به سمت تابلو فرش و استفاده از نقوشی که متعلق به فرهنگ این اقوام نبوده، است. گفتنی است که این عمل توسط تجاری صورت می گیرد که از مناطق دیگر می آیند و به دلیل بالا رفتن دستمزد بافندگان مناطق خود، از آن ها استفاده می کنند.

مقالات دیگر:خریدار فرش

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

قالیچه ,ها ,های ,استفاده ,رنگ ,بلوچی ,قالیچه ها ,این قالیچه ,قالیچه بلوچی ,استفاده می ,آن ها ,قالیچه بلوچی خراسان ,برجسته قالیچه بلوچی ,جایگاه برجسته قالیچه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
setarehbarant alvand-center daryagerafic sjovsport dayanshoptop trhome aida62b seoinja daryarayaneh gamegifts