فروش لوازم کارکرده و دست دوم در دنیا ایده ای است که از دیرباز با شعار جلوگیری از مصرف گرایی به عمل تبدیل شده و درکنار تحقق این ایده، امکان دسترسی ارزان تر به انواع کالاها را فراهم کرده است. اما آنچه لوازم آرایش را از دیگر اقلام مصرفی و کالاها متمایز می کند و ریسک فروش دست دوم آنها را بالا می برد، ملاحظات بهداشتی، مخصوصا در شرایط همه گیری کروناست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، ممنوعیت واردات لوازم آرایش نیاز بازار به این محصولات را کاهش نداده، تولیدکنندگان داخلی نیاز بازار را پاسخ نداده اند و مصرف کنندگان حاضرند به قیمت به خطرانداختن سلامتی خود لوازم آرایشی را بخرند که به کیفیت آن اطمینان دارند.

مقالات بیشتر:سمساری در بلوارفردوس

فروش لوازم کارکرده و دست دوم در دنیا ایده ای است که از دیرباز با شعار جلوگیری از مصرف گرایی به عمل تبدیل شده و درکنار تحقق این ایده، امکان دسترسی ارزان تر به انواع کالاها را فراهم کرده است. اما آنچه لوازم آرایش را از دیگر اقلام مصرفی و کالاها متمایز می کند و ریسک فروش دست دوم آنها را بالا می برد، ملاحظات بهداشتی، مخصوصا در شرایط همه گیری کروناست. اما اصولا چرا لوازم دست دوم به رغم ریسک بالای بهداشتی، خریدار دارد؟ تقریبا همه اقلام دست دوم عرضه شده، نام برندهای مطرح را بر خود دارند؛ برندهایی که کمتر خریداری از پس خرید نوی آن برمی آید. این در شرایطی است که ممنوعیت واردات لوازم آرایش، نه تنها قیمت انواع خارجی بلکه قیمت تولیدات داخلی را هم بسیار بالا برده و این نخستین دلیل گرایش به خرید کالاهایی است که درکنار اطمینان از کیفیت بالا، ارزان تر هم هستند.

قیمت ها در بازار لوازم آرایش

با سخت شدن واردات، بیشتر سهم بازار لوازم آرایش را محصولاتی در اختیار گرفته اند که تحت لیسانس یا حتی نام برندهای خارجی در داخل کشور تولید می شوند. اما تولید این محصولات در داخل کشور به معنای ارزان بودن آنها نیست. مواداولیه تولید تماما وارداتی است و در دوسال اخیر قیمت ارز بیش از دوبرابر شده است. رشد هزینه تولید به ویژه طی امسال افزایش قیمت تمام محصولات را به دنبال داشته اما تغییرات قیمت در بازار لوازم آرایش و حتی بهداشتی بیش از اینها بوده تا جایی که به طور مثال قیمت تافت موی کاسپین، یکی از برندهای ایرانی، در طول یک سال و نیم گذشته 6برابر شده و از 5هزار تومان به 30هزار تومان رسیده است. سینره که در کنار دکتر ژیلا و هیدرودرم از برندهای معروف تولید لوازم آرایشی و بهداشتی ایرانی است، در طول یک سال گذشته قیمت محصولات خود را دوبرابر کرده و شامپوهای این برند از 11هزار تومان به 25هزارتومان رسیده است. دیگر برندها نیز همین میزان افزایش قیمت را در محصولات شان اعمال کرده اند.

رژلب 760هزار تومانی

ارزان ترین رژلب از برندهای شناخته شده و قابل اعتماد ایرانی هم اکنون 50هزار تومان قیمت دارد. کالیستا، مای و شان، برندهایی هستند که در یک سال اخیر محصولات آرایشی آنها طرفداران بیشتری پیدا کرده است. قیمت رژلب های کالیستا از 50هزار تومان شروع می شود و قیمت رژلب های برند شان از 75هزار تومان. برند لوسمنت هم رژهای خود را با قیمت 108هزار تومان عرضه می کند. بیشترین قیمت رژهای ایرانی تا سال پیش 30هزار تومان بود و در طول یک سال قیمت ها دو تا چهار برابر شده است. قیمت خارجی ها حتی اگر فیک باشد از این هم بالاتر است. قیمت رژهای برند ال روزتو ایتالیا از 200هزار تومان، ایزادورای سوئیس از 250هزار تومان و آرکانسیل فرانسه از 260هزار تومان شروع می شود و حتی در بعضی از فروشگاه ها رژهای بالای 700هزار تومان هم پیدا می شود؛ ازجمله رژSLA(ایوسن لورن) فرانسه با 760هزار تومان قیمت.

از ریمل 500هزار تومانی تا سایه چشم یک میلیونی

دیگر محصولات آرایشی هم به همین نسبت رشد قیمت داشته اند. اختلاف قیمت ایرانی و خارجی در بعضی از محصولات آرایشی به اندازه ای کم است که اگر از اورجینال بودن محصول خارجی مطمئن باشید خرید خارجی به صرفه تر است. ریمل های برند مای، این لِی و کالیستا هم اکنون کمتر از 80هزار تومان قیمت ندارند، درحالی که برندهای گلدن رز و فلورمار (هردو محصول کشور ترکیه) 120هزار تومان قیمت دارند. قیمت فیک همین برندها البته از انواع ایرانی هم پایین تر است و به خاطر نام آشنای آنها، خوب هم خریدار دارند. البته ریمل های اورجینال اروپایی قیمتشان خیلی بالاتر است؛ آرکانسیل 370هزار تومان، بورژوآ بین 400 تا 450هزار تومان و رِولوشن(انگلیس) 500هزار تومان قیمت دارند. در زمینه سایه چشم، اگر محصول اورجینال باشد قیمت ها باورنکردنی است؛ از سایه چشم دیور(فرانسه) 5رنگ 800هزار تومانی تا سفورا (فرانسوی) با یک میلیون و 800هزار تومان در بازار لوازم آرایش پیدا می شود. البته سایه های ایرانی هم قیمتشان خیلی کم نیست. سایه چشم تک رنگ مای 35هزار تومان قیمت دارد و قیمت دیگر برندها هم از این کمتر نیست. کرم پودر از جمله محصولات آرایشی است که به اذعان بیشتر مصرف کنندگان، هیچ یک از محصولات داخلی نتوانسته اند جای رقبای خارجی را بگیرند. البته بعضی از برندهای ایرانی مشتری های خوبی پیدا کرده اند اما این موفقیت تنها در سایه بی رقیب بودن آنها به دست آمده است و البته گران قیمت شدن انواع خارجی. قیمت 200هزار تومانی کرم پودر آرکانسیل حالا به 400هزار تومان رسیده، ایزادورا 550هزار تومان شده و کرم پودر فراروسی (رومانی) تا یک میلیون و 370هزار تومان افزایش قیمت داشته است. حتی برند نوت از کشور ترکیه هم کرم پودرش کمتر از 400هزار تومان نیست. در میان ایرانی ها، کرم پودر سینره 53هزار تومان، سی گل 44هزار تومان و مای 45هزار تومان قیمت خورده اند. در این حوزه محصولات فیک زیادی هم در بازار وجود دارد؛ در بعضی از مغازه های لوازم آرایشی شاید کرم پودرهای لورآل 150هزار تومانی هم پیدا کنید؛ محصولی که اورجینال آن کمتر از 800هزار تومان قیمت ندارد.

سوءاستفاده از نبود رقیب در بازار

افزایش شدید قیمت انواع محصولات آرایشی در یک سال اخیر درصد بالایی از مشتریان را از مغازه ها دور کرده و فروش لوازم آرایش به اذعان همه فروشندگان نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است. قیمت محصولات آرایشی و بهداشتی ایرانی در یک سال اخیر بیش از 100درصد بالا رفته، درحالی که در بیشتر اقلام مصرف کنندگان، کیفیت برندهای ایرانی را بسیار پایین تر از حتی برندهای متوسط خارجی می دانند. تولیدکنندگان البته ادعای متفاوتی دارند. یکی از تولیدکنندگان ایرانی که در یکی از پاساژهای غرب تهران فروشگاه لوازم آرایشی هم دارد معتقد است تولیدات ایرانی از لحاظ تنوع و کیفیت همپای رقبای خارجی پیش رفته اند و مشتری های خوبی هم پیدا کرده اند. او که بیشتر محصولات برند این لِی را در فروشگاهش عرضه کرده می گوید: تولیدات ایرانی با مواداولیه صددرصد خارجی تهیه می شوند و از این جهت با تولیدات خارجی قابل رقابت هستند. به گفته این فعال حوزه بهداشتی و آرایشی که مایل نیست نامش ذکر شود، تولیدکنندگان ایرانی تنها در زمینه تولید کالاهای برقی نتوانسته اند هنوز حرفی برای گفتن داشته باشند و محصولانی مثل سشوار، انواع اتوهای مو و ماشین های اصلاح که به دلیل وارد نشدن ایرانی ها به حوزه تولید این محصولات، تماما با واردات تامین می شوند. نکته جالب در صحبت های این تولید کننده اذعان به این حقیقت است که نبود رقیب خارجی در بازار باعث شده تولیدکنندگان ایرانی، به ویژه در یک سال اخیر قیمت هایی برای کالاهایشان تعیین کنند که در شرایط برابر قادر به فروش محصول شان با نصف آن قیمت هم نیستند. نگاهی به قیمت های بازار نشان می دهد مشتری های لوازم آرایش امروز برای خرید محصولات ایرانی همان قیمتی را می پردازند که سال قبل برای برندهای خارجی می پرداختند. واقعیت این است که تولیدکنندگان ایرانی در بسیاری از اقلام، بازار را تامین می کنند اما بسیار گران.

افزایش گرانی و قاچاق؛ پیامدهای ت ممنوعیت واردات

لوازم آرایشی و بهداشتی از خرداد سال98 مشمول ممنوعیت واردات شد. هدف از این ممنوعیت که در شرایط آغاز دوباره تحریم های اقتصادی و کاهش منابع ارزی ایران انجام گرفت، حمایت از تولید داخلی عنوان شد اما درحقیقت صرفه جویی در تخصیص ارز برای واردات را هدف داشت. تغییر گروه و اولویت کالایی بسیاری از اقلام وارداتی ازجمله لوازم آرایشی برای کاهش خروج ارز از کشور در شرایطی بود که بسیاری از اقلام وارداتی تولیدات مشابهی در داخل کشور نداشتند و هنوز هم ندارند. تولید محصولات آرایشی و بهداشتی در ایران طی یک دهه گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و نام های زیادی توانسته اند جای خود را در مارکت لوازم آرایش کشور باز کنند. اما وابستگی بالا و تقریبا صددرصدی این صنعت به واردات مواداولیه را می توان نخستین نقطه ضعف آن دانست؛ چیزی که باعث شده قیمت این محصولات طی دوسال گذشته و به ویژه یک سال اخیر همپای افزایش نرخ ارز بالا برود. افزایش قیمت محصولات ایرانی و افزایش قاچاق، دو پیامد ناهنجار ت ممنوعیت واردات بود که دودش تنها به چشم مصرف کنندگان رفت.

تقاضای بالا و افزایش قاچاق

ممنوعیت واردات، پای لوازم آرایشی خارجی را از بازار ایران نبرید و البته چنین انتظاری هم وجود نداشت. در شرایط عادی و حتی پیش از ممنوعیت واردات هم بخش زیادی از تقاضای بازار لوازم آرایشی کشور از طریق واردات غیررسمی و قاچاق تامین می شد؛ چیزی در حدود 30درصد از سهم بازار. این سهم به گفته فعالان این حوزه، اکنون با ممنوعیت واردات رسمی به 70درصد رسیده است. از اردیبهشت98 یعنی از زمان آغاز ممنوعیت واردات تاکنون نرخ دلار دوبرابر شده و از 13 تا 14هزار تومان به محدوده 24هزار تومانی امروز رسیده است. دلار در مقاطعی از سال جاری قیمت 30هزار تومانی را هم دید و در تمام این مدت قاچاق لوازم آرایش به بازار ایران ادامه داشت. آنچه این تجارت ظاهرا پنهان را به رغم افزایش دست کم دوبرابری هزینه های آن توجیه اقتصادی می بخشد تقاضای بسیار بالا در بازار است.

بدون واردات نمی توانیم بازار را تأمین کنیم

گردش مالی بازار لوازم آرایشی در ایران اعم از وارداتی و تولید داخل سالانه بین 2 تا 2.5میلیارد دلار برآورد می شود که نیمی از این مبلغ مربوط به اقلام تولید داخلی است. معادل ریالی گردش مالی بازار ایران در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی حدود 60هزار میلیارد تومان است که این رقم، واردات و تولید داخلی در زمینه محصولات شوینده را نیز شامل می شود و تنها مختص لوازم آرایشی نیست. به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای آرایشی، بهداشتی و عطریات، ایران در زمینه محصولات آرایشی رنگی مثل انواع رژلب ها، سایه های رنگی، پنکیک، انواع کرم پودر، ریمل و همچنین انواع کرم های تخصصی مثل ضد چروک و آبرسان متکی به واردات است. حمید مقیمی می گوید: در ایران تولیدکنندگان ما تنها قادر به تولید 10 تا 12رنگ رژلب هستند، درحالی که صدها رنگ با بهترین کیفیت در کمپانی های تخصصی تولیدکننده این محصولات ساخته می شود. او معتقد است باید بپذیریم که تکنولوژی تولید این محصولات در اختیار چند کشور و شرکت مطرح دنیاست و آنها سال ها در این زمینه از ما جلوتر هستند و بدون همکاری و ارتباط با این شرکت ها پیشرفتی در این زمینه نخواهیم داشت.

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

قیمت ,تومان ,لوازم ,محصولات ,هم ,آرایشی ,لوازم آرایش ,لوازم آرایشی ,محصولات آرایشی ,است که ,ممنوعیت واردات ,بازار لوازم آرایش ,ممنوعیت واردات لوازم ,ت ممنوعیت واردات ,بازار لوازم آرایشی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
tafrihinie asma1370 pichaknegaret toredabay polkgunlawaff maryb ghazab raysanweb intrestingzist kurdlashkabir