به گزارش <<خلیج فارس>>، یک متخصص مشاوره و روانشناس، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اگرچه انتظار می رود که با گذشت سال ها از زندگی مشترک، زوجین به درک متقابل و تفاهم نسبی برسند ولی بارها مشاهده می شود که مقایسه و انتظارات زیاده از حد توسط یکی از طرفین و یا گاهی هر دو طرف باعث می شود این زوج های میانسال درصدد طلاق و جدایی برآیند.

وی تصریح کرد: اهمیت دادن افراطی به ء کامل نیازهای شخصی از یک سو و توجه به زندگی افراد مشهور به عنوان الگویی از یک زندگی پرزرق و برق و کامل از سوی دیگر، این پیام را با خود دارد که افراد در تمام اوقات زندگی شویی باید خوشحال و راضی باشند و اگر این انتظارات تحقق نیابد تصور بر این است که مشکلی در رابطه شویی وجود دارد.

این روانشناس با بیان اینکه رضایت از زندگی مشترک یک امر نسبی است؛ افزود: زندگی مملو از فراز و نشیب است و نمی توان از همسر خود توقع افراطی داشت. اغلب افراد میانسالی که تمایل به ترک زندگی دارند عمده دلیل درخواست طلاق را ناکافی بودن پاسخگویی همسر خود می دانند و انتظار دارند بعد از سال ها زندگی اکنون در اوج لذت و کامیابی باشند در حالی که این یک توقع و انتظار افراطی است.

داودوندی گفت: اگر در زندگی شویی همه چیز، شما و نیازهای شما باشد، ازدواج و زندگی خانوادگی بیش از چندین سال تداوم نخواهد داشت. بطور مثال برخی از مردانی که فقط به آسایش و نیازهای خود می اندیشند بر این باورند که همسر آنان باید همیشه شاد و کامل باشد و پذیرای آثار گذشت زمان در همسر خود نبوده و مهم تر آنکه تأثیر گذشت زمان بر ظاهر خود را نیز نمی بینند. آنان بر این باورند که با یک همسر جوان تر می توانند به شکل بهتری به دنبال شور و هیجان، تازگی و گرفتن تحسین باشند که این نگرش و رفتار غیر طبیعی است و باید کنترل شود.

این مشاور خانواده ادامه داد: طلاق در میانسالی هر چند با تصور رهایی از سال ها درد، رنج و تنهایی انجام می شود، اما حقیقت بسیار متفاوت است، این افراد اغلب بعد از طلاق دچار مشکلات عمیق روحی و روانی می شوند. از دست دادن خانواده با فرزندان نوجوان و حتی بزرگسال، تغییر نگرش اطرافیان و خویشاوندان، این افراد را دچار چالش های بعدی نظیر انزوا و اضطراب می کند.

وی ابراز کرد: تحقیقات نشان می دهند که افزایش علائم افسردگی از عوارض این اتفاق است. برای مشاوران دیدن افراد میانسالی که پس از طلاق دچار اضطراب، استرس مزمن یا افسردگی شده اند چیز عجیبی نیست. در بسیاری از افراد طلاق می تواند موجب بروز علائمی مانند کابوس یا به یاد آوردن حوادث تلخ گذشته به طور مکرر شود، که البته نمی توان از آن به سادگی گذشت.

داودوندی خاطرنشان کرد: از ابتدای ازدواج و به هر میزان که از زمان ازدواج می گذرد زن و شوهر باید تلاش کنند که انتقادگری، تحقیر و توهین به همسر را در زندگی شویی وارد نکنند و یا تلاش در حذف آن نمایند تا در طول زمان علاقه و احساس مثبت در آنها کم رنگ تر نشود. یکی از اامات روابط مطلوب شویی، داشتن تفریحات مشترک و مورد علاقه طرفین است؛ ورزش ها و بازی های رقابتی، سفرهای تفریحی، یادگیری هنرهای دستی، نقاشی و.، از اموری هستند که دقایق و خاطرات خوشی را خلق می کنند و سبب می گردند زوجین صمیمیت و روابط دوستانه خود را ارتقا دهند.

مقالات بیشتر:مرکز مشاوره سیدخندان

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

زندگی ,طلاق ,افراد ,همسر ,یک ,گذشت ,سال ها ,زندگی شویی ,همسر خود ,بر این ,از طلاق

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
jelveyeqpayiz ngarehbaran mfshilanghidrulic khalaghshiddama adavatkeavarzi ronascrtarh fejacorgi takbar ratchettypes highsoloruns