مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای پیشگیری از فرسودگی و خستگی روانی باید به تغذیه، استراحت به موقع، خواب کافی و انجام فعالیت هایی که منجر به لذت و آرامش می شود به صورت جدی توجه شود و به نکات و دستورالعمل های بهداشتی پایبند بود و این دستورالعمل ها با دقت اجرا شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، رضا دواساز ایرانی، اظهار کرد: این روزها بسیاری از افراد جامعه به دلیل ترس از ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته دچار اضطراب، بی قراری، دلهره و یا نگرانی از مرگ خود یا عزیزان شان می شوند؛ بروز این علائم و واکنش ها در افراد طبیعی بوده و در مواردی که شدت این علائم منجر به زجر روانی شدید و افت عملکرد می شود نیاز به دریافت خدمات سلامت روان وجود دارد.

وی افزود: علائم و نشانه های استرس می تواند شامل ترس از ابتلا به بیماری، حرف زدن مکرر در مورد بیماری، چک کردن مکرر علائم و نشانه های جسمی مثل تب، درد و سرفه باشد.

دواساز ایرانی بیان کرد: کاهش توجه و تمرکز، دلشوره، بی قراری، کلافه بودن، اضطراب، بی حوصلگی، کاهش اشتها، بدخوابی، کم خوابی، تپش قلب و احساس ناامیدی و غمگینی و اشتغال ذهنی در مورد مرگ خود یا عزیزان نیز از دیگر علائم و نشانه های استرس در این دوران است.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در این شرایط، افرادی که سابقه بیماری روانپزشکی مانند اختلالات اضطرابی، اختلال افسردگی، اختلال وسواسی و یا اختلالات خلقی دارند، افراد دارای سابقه بیماری های مزمن جسمی مانند دیابت، سرطان و تیروئید، اختلالات اضطرابی، اختلال افسردگی، اختلال وسواسی و یا اختلالات خلقی و مصرف کنندگان مواد و الکل و یا محرک ها بیشتر در معرض آسیب روانی هستند.

وی افزود: ن و کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست، سالمندان به ویژه آن هایی که تنها زندگی می کنند، کودکان و افرادی که در این حادثه یا حوادث مشابه مانند زله، سیل اعضای خانواده و نزدیکان شان را از دست داده اند نیز بیشتر از دیگر گروه ها در معرض آسیب روانی هستند.

دواساز ایرانی با اشاره به توصیه های بهداشتی برای خودمراقبتی، بیان کرد: قبل از هر چیز اطلاعات و دانش در مورد ویروس کرونای جهش یافته باید کامل شود؛ دریافت اطلاعات، تنها از منابع معتبر علمی از قبیل سایت های مرتبط با وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

وی با تاکید بر وم مراقبت اعضای خانواده از یکدیگر، ادامه داد: برای پیشگیری از فرسودگی و خستگی روانی باید به تغذیه، استراحت به موقع، خواب کافی و انجام فعالیت هایی که منجر به لذت و آرامش می شود به صورت جدی توجه شود و به نکات و دستورالعمل های بهداشتی پایبند بود و این دستورالعمل ها با دقت اجرا شوند.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: باید اجازه داده شود که افراد در مورد ترس ها و نگرانی هایی که دارند حرف بزنند و به صحبت های آن ها فعالانه گوش داد و به آن ها فرصت داد تا در مورد هیجانات خود صحبت کنند.

دواساز ایرانی افزود: باید از هرگونه برچسب زدن یا پیش داوری در مورد وجود اختلال روانی در افراد پرهیز شود و باید به آن ها گفت که با توجه به اتفاقی که افتاده و اخبار و اطلاعاتی که می شنوند این تجربه ترس و نگرانی، غیر طبیعی نیست.

وی بیان کرد: باید به افراد آموزش داده شود که از چک کردن مداوم اخبار و اطلاعات مربوط به این بیماری یا هر بیماری دیگری که ممکن است ذهن شان را درگیر کند تا حد امکان پرهیز کنند زیرا میزان نگرانی و استرس شان را افزایش می دهد. از انتشار اخبار منفی که موجب افزایش استرس و نگرانی می شود نیز خودداری کنند.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: انجام کارهای روزانه در منزل و بیرون از منزل، فعالیت های سرگرم کننده مانند تماشای فیلم، دعا و نیایش، ورزش و موسیقی و گفتگو با دوستان و بستگان که به فرد آرامش می دهند نیز بسیار توصیه می شود. همچنین باید وقت بیشتری برای با هم بودن اعضای خانواده اختصاص داده شود و به ویژه با کودکان وقت بیشتری صرف شود.

دواساز ایرانی تصریح کرد: به هیچ وجه برای کاهش استرس، اضطراب و دلشوره و بی قراری نباید بدون دستور پزشک از الکل، مواد مخدر یا داروهای آرام بخش استفاده شود.

وی بیان کرد: با کودکان نیز باید متناسب با سن و سال شان در مورد علائم و نشانه های بیماری کرونای جهش یافته صحبت و شیوه های خودمراقبتی به آن ها آموزش داده شود و از دادن اطلاعاتی که منجر به افزایش نگرانی آن ها می شود مانند تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونای جدید جهش یافته و کمبود تجهیزات بهداشتی درمانی خودداری شود.

مقالات بیشتر:مرکز مشاوره جلفا

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

های ,ها ,روانی ,مورد ,علائم ,بیماری ,در مورد ,می شود ,علوم پزشکی ,آن ها ,علائم و ,مدیر سلامت روانی، ,معاونت بهداشت دانشگاه ,جندی شاپور اهواز ,اعتیاد معاونت بهداشت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
designbartar vistasazehwb shirhydrolicahromi salatin512 qmusic3 tasisatchi daneshensanazhasti decorationadvice bazarganisina toppdabiran