ایسنا/خراسان رضوی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و مدرس دانشگاه گفت: طلاق پدیده بسیار پیچیده ای است و بررسی آن بدون درنظر گرفتن ردپای کودکی بی انصافی است.

علی صنعتگر، در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه بخش بسیار زیادی از تبعات و پیامدهای طلاق در حوزه روانی است، اظهار کرد: به دنبال افزایش نرخ طلاق درچندسال گذشته طی جلسات متعددی که با قوه قضاییه در این زمینه برگزار کردیم، پیشنهاد دادیم مشاوره طلاق اجباری شود و این اتفاق برای اولین بار در ایران در شهر مشهد رقم خورد، بدین صورت که هرکس طلاق می گرفت بایستی ۵ جلسه مشاوره را می گذراند.

وی افزود: بنده تاکنون حداقل درگیر۲۷۰۰پرونده طلاق بوده ام و ماحصل تجربه ام را از تعامل با این افراد بیان می کنم. سوال اساسی این است که اساسا چرا طلاق اتفاق می افتد؟ در تمام این افراد یک مسئله مشترک بود؛ اینکه افراد مشاوره ازدواج نرفته بودند و تک جلسه های مشاوره ای که ممکن است برخی از آنها رفته باشند کمک کننده نبود. آدم ها برای رانندگی، آشپزی، خیاطی و.دوره های مهارت آموزی را می گذرانند ولی برای پشت فرمان زندگی نشستن و تشکیل زندگی هیچ آموزشی نمی بینند؛ بنابراین اگر به دنبال کاهش طلاق هستیم بایستی افراد آموزش های لازم را در زمینه مهارت های زندگی شویی بیاموزند.

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت: وقتی از منظر روانکاوی به طلاق می نگریم، همواره ازدواج به این صورت شروع می شود که ما عاشق انسانی می شویم که این انسان برای ما تداعی کننده یک نفر در دوران کودکی ماست که ما همواره او را دوست داشتیم و لذا این فرد نیز ما را جذب می کند و زمانی که می خواهیم طلاق بگیریم، همسر تداعی کننده یک فرد منفور در دوره کودکی ماست؛ پس اینجا ازدواج و طلاق بین دو انسان انجام نمی شود بلکه تمام این مسائل ریشه در دوران کودکی دارد و ما شاهد هستیم مسائلی که زوجین به عنوان علت ازدواج ابراز می کنند، در آینده تبدیل به مشکل شده و به دعوا و طلاق می انجامد؛ به طور مثال از یک فرد علت ازدواجش را جویا می شویم و می گوید همسرم خیلی مدیریت اقتصادی خوبی دارد و زمانی که همین فرد برای طلاق مراجعه می کند، علت طلاقش را خسیس بودن همسرش ذکر می کند و یا فردی که در زمینه علت ازدواجش می گوید همسرم فردی معاشرتی است، زمان طلاق می گوید همسرم دلقک است وسنگین رفتار نمی کند و. ؛ بنابراین مشاهده می کنیم تمام مسائلی که در هنگام ازدواج جذابیت داشته در زمان طلاق همان عوامل نقطه ضعف به شمار می آیند؛ بنابراین طلاق به این صورت است که کم کم همسر شبیه کسی می شود که ما در دوران کودکی از آن فرد متنفربوده ایم و ویژگی و رفتارهای همسر تداعی کننده همان فرد در دوران کودکی ماست، در نتیجه از او جدا می شویم.

عتگر درخصوص تجربه احساسات پیچیده بعد از طلاق گفت: دامنه حالات روانی افراد از احساس خشم و پرخاشگری تا تنفر، احساس گناه، افسردگی و متغیر است. اولین توصیه این است که باید به خودتان اجازه بدهید که این احساسات را تجربه کنید. اگر طلاق گرفته اید باید غم را تجربه کنید و اطرافیان افراد بایستی فرصت ابراز و تجربه کردن را به آنها بدهند. کسی که جدا می شود بایستی در ابتدا گریه کردن را تجربه کند زیرا دارد رابطه ای را از دست می دهد.

وی در خصوص اینکه چرا افراد ممکن است سال های طولانی در یک رابطه ناسالم و آسیب رسان باقی بمانند، گفت: ماندن در یک رابطه آسیب زا به هرحال سود و منفعتی برای افراد دارد. انسان ها بسیار موجودات استراتژیکی هستند و همواره به دنبال منفعت در یک رابطه اند. آدمی که با یک معتاد یا فردی که به او خیانت کرده، زندگی می کند، به این دلیل است که این رابطه برای او منفعت دارد؛ به طور مثال یکی از مراجعین من اعتیاد شوهر را به عنوان علت طلاق مطرح می کرد و در جریان روانکاوی دریافتیم که این دومین طلاق فرد است و طلاق قبلی او نیز به دلیل اعتیاد همسر بوده، حال سوال اساسی این است که چرا این تجربه برای او تکرار شده است . درجلسات بعدی متوجه شدیم که پدر این خانم معتاد بوده و زمانی که این خانم کودک بوده شاهد این مسئله بوده که پدر از همسایه ها پول قرض می گرفته و در کل رفتاری داشته که باعث آبروریزی بوده است؛ بنابراین یک زخم عمیق در این دختر از اعتیاد پدر شکل گرفته و این فرد برای ترمیم این زخم، ناخوداگاه عاشق افراد معتاد می شود و تلاش می کند افراد معتاد را ترک داده و مداوا و درمان کند تا تخیلات و تمایلات خود از یک مرد سالم و پدر کامل را بتواند تجربه کند، به همین دلیل وارد رابطه با یک فرد معتاد می شود و برای بهبودی او تلاش می کند، اما نمی تواند او را ترک دهد؛ درنتیجه از آن رابطه بیرون می آید و دوباره وارد یک رابطه دیگر با افراد معتاد می شود و در نهایت این مسئله مجدد تکرار می شود؛ بنابراین این فرد به منظور ترمیم زخم های دوران کودکی خود در یک دور باطل افتاده تا بلکه بتواند در کنار این آدم ها وجود یک پدر سالم و شاداب را تجربه کند؛ به عبارتی این فرد از بودن با افراد معتاد یک منفعت کاذب نصیبش می شود.

صنعتگر افزود: در بیشتر مواقع زمانی که ن در یک رابطه آسیب رسان باقی می مانند دراصل این رابطه فرصت تسویه حساب با والدین در دوران کودکی را به آنها می دهد. بیشتر تصمیم گیری های ما به صورت روزانه توسط بخش ناخوداگاه ذهن انجام می شود که هیچ اطلاعی از آن نداریم.

رد پای دوران کودکی در طلاق

وی ادامه داد: طلاق بسیار پدیده پیچیده ای است و بررسی آن بدون درنظر گرفتن ردپای کودکی بسیار بی انصافی است؛ بنابراین تمام پدیده ها نظیر ضرب و شتم، خیانت و . ریشه در دوران کودکی دارد؛ مثلا با مراجعی برخورد می کنیم که در دوران کودکی شاهد ضرب وشتم مادرش توسط پدر بوده است و این دختر که فرزند کوچکی بوده فقط نظاره گر درد و رنج مادر بوده و بعد ازازدواج این دختر تعمدا شرایطی را به وجود می آورد و همسرش را به سمت خشونت هدایت می کند که او را بزند و هربار این اتفاق می افتد او با قربانی بودن مادر در دوران کودکی همانندسازی می کند گویی که کتک خوردن او از رنج های مادر کم می کند.

صنعتگر در خصوص سپردن حضانت کودکان به مادران گفت: خوشبختانه در این خصوص اتفاقات مثبتی در حال رخ دادن است و تعیین حضانت از سوی قاضی پرونده به مشاورین خانواده سپرده می شود و برای تعیین اینکه حضانت فرزند با کدام یکی از والدین باشد از طریق مددکار اجتماعی، روانشناس کودک و روانشناس زوج درمانگر و روانشناس فردی تصمیم گیری می کنند.

مقالات بیشتر:بهترین روانشناس کودک و نوجوان در شهرآرا

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

طلاق ,یک ,کودکی ,افراد ,فرد ,دوران ,دوران کودکی ,می شود ,در دوران ,می کند ,یک رابطه ,همسر تداعی کننده ,گرفتن ردپای کودکی ,درنظر گرفتن ردپای ,بدون درنظر گرفتن

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
kampeynraisi golvargyas parsianhotel modern-lampshade nikanjaberi750 dmcollege kloofexragasp mohamadrezatarh mrfenj cmorgh