دلایل گرایش نوجوانان به مصرف دخانیات مشخص شد
به گزارش روابط عمومیبهزیستی استان تهرانبه نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، رضا فریدی درمانگر اعتیاد و فعال آسیب های اجتماعی، درباره آسیب های مصرف قلیان و سیگار در دوران نوجوانی، اظهار کرد: نوجوانی دوره ای است که با تغییرات شناختی، زیستی و روانشناختی همراه است و بسیاری از افراد در این دوره رشدی درگیر رفتارهای پرخطر از قبیل مصرف سیگار و قلیان و سایر مواد می شوند.
وی با بیان اینکه سیگار و قلیان به عنوان یکی از مهم ترین علت های بروز مرگ های زودرس در دنیا و قابل پیشگیری ترین بیماری در جهان است، افزود: پژوهش های مختلف نشان داده است که شیوع استعمال سیگار در نوجوانان و جوانان در حال افزایش است. در ایران نیز مصرف سیگار و قلیان از شایع ترین موارد مصرف در میان دانش آموزان ایرانی است.
فریدی درباره علت گرایش نوجوانان به مصرف سیگار و قلیان، تصریح کرد: علت های مختلفی برای گرایش به مصرف سیگار و قلیان وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به سابقه مصرف الکل در خانواده، رویدادهای استرس زای زندگی، رفتارهای پرخطر همسالان، عزت نفس پایین، عاطفه منفی بالا، پیوند ضعیف بین والدین و فرزندان، مهارت حل مسئله ضعیف و خودکارآمدی پایین، افسردگی، اضطراب و خودکنترلی ضعیف اشاره کرد. البته هیچ عاملی به تنهایی شرط لازم و کافی برای مصرف سیگار و قلیان در بین نوجوانان نیست و نتیجه ترکیبی از عوامل گوناگون است.
گریزی بر مقالات دیگر:ترک کوکائین
این درمانگر اعتیاد ادامه داد: در مورد مصرف سیگار این نکته حائز اهمیت است که بین مصرف نخستین نخ سیگار و سیگاری شدن یک دوره نهفته وجود دارد که می تواند سال ها طول بکشد، به همین دلیل وابستگی به دخانیات امری پیچیده با دلایل متعدد است که به ابعاد شخصیتی فرد و گروه های اجتماعی و اقتصادی مرتبط است.
فریدی تصریح کرد: به عبارت دیگر هر نوجوان سیگاری، یک شبه سیگاری نمی شود، بلکه علت های متعدد از دوران جنینی به بعد دست به دست هم می دهند تا در نهایت یک نوجوان یا جوان سیگاری را به وجود آورند.
وی افزود: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که خانواده نخستین و مهمترین نقش را در اعتیاد نوجوانان و جوانان به سیگار دارد، پس از خانواده اطرافیان و دوستان دارای نقش پر رنگتری هستند. سرگرم کردن نوجوانان به ورزش، مطالعه، سرگرمی ها و تفریح های مفید و نشاط آور بهترین و موثرترین راه جلوگیری از اعتیاد به سیگار و قلیان محسوب می شود، برعکس، هر گونه برخورد لفظی، تنبیه، لجاجت و مخالفت بی دلیل و بی منطق با نوجوانان تحریک کننده بوده و او را بیشتر به این سمت می کشاند.
فریدی با اشاره به اینکه پایین بودن سطح سواد سلامت در جامعه و خانواده و گسترش باورهای غلط می تواند انگیزه و گرایش به مصرف سیگار و قلیان را افزایش دهد، اضافه کرد: برای مثال باور غلطی که در کشورمان وجود دارد این است که بخشی از جامعه و خانواده و نوجوانان معتقدند سیگار و قلیان اعتیادآور نیست یا اینکه سیگار و قلیان مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند؛ این موارد از جمله باورهای غلطی است که در بین مردم به ویژه قشر نوجوان وجود دارد.
این درمانگر اعتیاد اضافه کرد: برخی نیز مصرف دخانیات را شروع می کنند و می گویند هر زمان که بخواهم مصرف آن را کنار می گذارم و به آن وابسته نمی شوم. بنا بر این مواردی از جمله اینکه مصرف دخانیات اعتیاد و وابستگی نیست یا سلامت فرد را به خطر نمی اندازد و زمینه ساز بیماری های دیگری از نظر جسمی و روانی نیست از باورهای غلط رایج در جامعه است.
مقالات مرتیط:

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

مصرف ,سیگار ,های ,قلیان ,نوجوانان ,اعتیاد ,سیگار و ,و قلیان ,است که ,مصرف سیگار ,به مصرف ,دلایل گرایش نوجوانان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
rticle julietengelhardzcc88 bolts coinpo vpsgol60 dabir00zaban rahebb digikalla lunggentoma pouya2211