دنیای اقتصاد- ایمان مهدی زاده : بیش از یک دهه از شهرت سامانه ای جهانی برای خرید و فروش کالای دست دوم می گذرد که یک ایرانی آمریکایی آن را در ینگه دنیا راه اندازی کرد. گرچه پیش از آن خرید و فروش کالاهای دست دوم در ایران وجود داشت. روزهایی که پیله وران در روستاها می گشتند و کالاهای نو و دست دوم را می خریدند و می فروختند و در شهرها صرفا سمساری ها خریدار و فروشنده کالاهای دست دوم بودند. بخش مرفه تر می فروخت و قشر پایین دستی می خرید.

ضعف اقتصادی مردم باعث رونق استوک فروش ها

امروز اما شرایط تغییراتی کرده است: خرید و فروش کالاهای مختلف، روز به روز رونق بیشتری پیدا می کند که اقتصاد خانوار مهم ترین دلیل آن است. بهره مندی از تنوع با کمترین هزینه نیز یکی از دلایل این رونق به حساب می آید. نزدیک به سه دهه پیش البسه و بوت و انواع کفش کتانی که مرجوعی انبارهای همسایه های شرقی (پاکستان) و غربی (ترکیه) بود یا به عنوان کالای دورریختنی با قیمت بسیار ارزان به مرزها رسید، کرکره فروشگاه هایی با عنوان تاناکورا بالا رفت و استفاده از کالای مصرفی معمول در فرهنگ جامعه ایرانی جا خوش کرد. گرچه این فروشگاه ها نه نیازی به گرفتن جواز از اتحادیه و صنفی داشتند و نه ضمانتی برای محصول فروخته شده اما تنوع و قیمت ارزان نسبت به کالای نو باعث افزایش ریسک پذیری مشتریان می شد و در فروش خوب و موفق آنها تاثیرگذار بود. این رویه چنان در جامعه رشد کرده که فروشنده و خریدار از قبل بیشتر شده اما نه فروشندگان از سر بی نیازی می فروشند و نه خریداران دیگر فقط اقشار ضعیف جامعه هستند. همه مردم به طور همزمان هم خریدارند و هم فروشنده. یک تغییر مهم دیگر هم رخ داده است؛ امروز دیگر فقط مغازه های سمساری نیستند که معامله ها را جوش می دهند. زمانه، زمانه سمساری های آنلاین است؛ از پوشاک تا لوازم خانگی و الکترونیکی در فضای مجازی رونق خوبی دارد.

مقالات بیشتر:سمساری در تهران نو

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

رونق ,کالای ,کالاهای ,سمساری ,دوم ,ها ,دست دوم ,خرید و ,و فروش ,فروش کالاهای ,شده اما

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
teachers sisakhtvilla movahed0906 mikhakplusk downcontconwie ravanshenasi-kodakan fhrhadei21 chiaredergre naghshin-nasb site011