بخت های نو که با کالاهای دست دوم شروع می شود/ آن روی سکه فروش جهیزیه ها در فروشگاه های اینترنتی

افزایش قیمت لوازم خانگی موجب افزایش فشار اقتصادی بر خانواده ها و جوانان شده به طوری که تهیه جهیزیه را برای دختران جوان و نوعروسان به یک کابوس مبدل کرده و از طرف دیگر سمساری ها پاتوق تهیه لوازم خانگی برای نوعروس شده است.

به گزارششبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازکُردتودی، از سال گذشته قیمت همه کالاها روند صعودی به خود گرفته است و دیگر با جیب مردم همخوانی ندارد؛ همین موضوع زوج های جوان را ناچار کرده است که از خرید برخی کالا دست بکشند؛ کار به جایی رسیده است که در برخی از مناطق استان کردستان خانواده ها جهیزیه دست دوم برای تازه عروس خود تهیه می کنند.

با افزایش سرسام آور قیمت ها، خرید جهیزیه به یکی از دغدغه های اصلی جوانان تبدیل شده است و مانع بسیار بزرگی برای شروع زندگی مشترک بسیاری از افراد محسوب می شود. در چنین شرایطی، افراد از راه های مختلفی مثل حذف وسایل غیرضروری یا خرید لوازم دست دوم سعی می کنند تا هزینه های شروع یک زندگی مشترک را کاهش دهند.

یکی از مهمترین اخباری که این روزها به گوش می رسد حدود دو برابر شدن وام ازدواج است که در مجلس مصوب و دولت موظف به اجرای آن است.

مصوبه ای که بر اساس آن قرار شد، وام ازدواج برای هر یک از زوجین در سال جاری 70 میلیون تومان باشد و زوجین در مجموع 140میلیون تومان وام ازدواج بگیرند.

دو برابر شدن وام ازدواج شاید در ظاهر اقدامی برای کمک به تسهیل ازدواج آسان باشد اما اگر نگاهی به قیمت لوازم خانگی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که حتی وام 70 میلیون تومانی نیز کفاف هزینه های ازدواج جوانان را نمی دهد.

موضوعی که این روزها باعث شده بازار سمساری ها گرم و جان تازه ای بگیرند، جایی که تمام وسایل مورد نیاز یک زندگی مشترک را در خود جای داده است.

وام 70میلیون تومانی کفاف هزینه های خرید جهیزیه را نمی دهد

برخی از خانواده ها معتقدند که پرداخت تسهیلات 50 یا نهایتاً 70میلیون تومانی کفاف هزینه های خرید جهیزیه را نمی دهد و همین امر باعث شده است که زوج های جوان و خانواده هایشان از سر ناچاری مجبور به خرید جهیزیه دست دوم باشند.

نادیا و جمال یکی از هزاران زوج های هستند که در آستانه رفتن به خانه مشترکان این روزها مشغول تهیه جهیزیه هستند ، آنها وام ۱۰۰ میلون تومانی ازدواجشان را برای خرید لوازم خانه کنار گذاشته اند و تصمیم گرفتند تا حدود 50میلیون تومانی را که قرار بود صرف برگزاری مراسم عروسی بکنند و مابقی را هم به اجاره یک خانه اختصاص دهند.

جمال نادری می گوید: این روزها همه گیری کرونا مراسم ازدواجمان را به تاخیر انداخت تا جایی که قیمت خرید جهیزیه سر به فلک کشید و ما با پولی که داشتیم توانستیم چند رقم از جهیزیه را کامل کنیم و امروز تصمیم گرفته ایم که برای جمع کردن بقیه وسایل مورد نیاز زندگی به سمسار فروشی سری و در دیوار بزنیم تا شاید در این مکان بتوانیم وسایل مورد نیازمان را با قیمت مناسبتر تهیه کنیم.

وی میگوید: یخچال معمولی که ما می خواستیم و قبلا 9 میلیون تومان بود حالا نزدیک به 22 میلیون تومان شده بود و به گفته فروشنده اگر امروز از خرید آن منصرف شوید فردا مطمئناً قیمت بالاتر خواهد رفت و باید آن را با قیمت بیشتر تهیه کنید.

این زوج جوان در ادامه عنوان داشت: زندگی این روزها بسیار به سختی می گذرد و اگر زوج های جوان از طرف خانواده هایشان مورد حمایت قرار نگیرند قطعا زیر بار این همه مشکلات له خواهند شد.

بازارگرمی سمساری ها در داغی بازار قیمت لوازم خانگی

آقای خالدی یکی از فروشندگان لوازم خانگی در راسته خیابان چهار باغ است که در این خصوص می گوید: <<اوضاع برای ما فروشندگان هم این روزها خوب نیست، چرا که هم کرونا و هم گرانی اجناس دربازار باعث شده تا قیمت لوازم خانگی سیر سعودی خود را طی کند.

این فروشنده در ادامه عنوان داشت: بازار فروش جهیزیه تا قبل از گرانی بازار حسابی داغ بود، اما از پارسال بازار کساد شد و فروش کم.

مقالات دیگر:سمساری در صادقیه

این فروشنده اظهار داشت: قبلا در بعضی از روزها تمام فروش ما مربوط به فروش در امر جهیزیه بود اما حالا اکثرا زوج های جوان وقتی وارد مغازه می شوند قیمت می پرسند و رد می شوند و این نشان از این واقعیت است که دیگر کسی قدرت خرید جهیزیه نو را ندارند.

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

های ,جهیزیه ,قیمت ,وام ,ها ,لوازم ,است که ,خرید جهیزیه ,این روزها ,لوازم خانگی ,که در ,قیمت لوازم خانگی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
koolebarr97 drayegh39 partssdehj farhang95 licminacom jobcall tehranhotelbookingcheap writepaper tobwarcmensio farnameh