کشمکش بر سر متادون، داروی مخدر قوی!

فعالیت 10هزار مرکز ترک اعتیاد بدون توزیع متادون مختل خواهد شد اما داروسازان معتقدند این دارو فقط باید در داروخانه ها توزیع شود؛ دعوا بر سر چیست؟

فعالیت 10هزار مرکز ترک اعتیاد بدون توزیع متادون مختل خواهد شد اما داروسازان معتقدند این دارو فقط باید در داروخانه ها توزیع شود؛ دعوا بر سر چیست؟

به گزارششفاآنلاین: خانواده های معتادان نامش را زیاد شنیده اند؛ <<متادون>>. یک داروی مخدر قوی که طی سال های اخیر به عنوان دارویی رسمی و موردتایید پذیرفته شده است تا جایگزین موادمخدر معتادان شود و هموارکننده راه درمان آن ها. حالا دعوا بر سر این است: <<چه کسی مسئول توزیع متادون هاست>>.

هم اکنون توزیع متادون توسط کلینیک های ترک اعتیاد انجام می شود؛ به این شکل که این کلینیک ها طبق سهمیه مبتنی بر تعداد معتادان تحت درمان، میزان داروی موردنیاز را از دانشگاه های علوم پزشکی دریافت و از آن در روند بهبود و ترک اعتیاد معتادان استفاده می کنند. حالا اما این شیوه کار، منتقدانی جدی دارد که خواستار تغییر فرایند موجود و توزیع متادون در داروخانه ها به جای کلینیک ها هستند.

11 هزار داروخانه؛ 10 هزار مرکز ترک اعتیاد!

نایب رئیسانجمن داروسازان ایران، از جمله این منتقدان است و برای مخالفت خود با شیوه فعلی، استدلال هایی دارد. دکتر <<سیدعلی فاطمی>> در گفت وگو با خراسان می گوید: <<از همان سال 1380 که قرار شد برای درمان معتادان، داروی مخدر جایگزین مواد مصرفی آن ها شود، در آیین نامه وزارت بهداشت تخلفی رخ داد و به مراکز درمان اعتیاد اجازه دادند این داروهای مخدر را تحویل بگیرند و بین معتادان توزیع کنند. البته در آن زمان به دلیل کم بودن تعداد این مراکز، حساسیت زیادی وجود نداشت و تصور نمی شد به شرایط امروز برسیم که 11 هزار داروخانه در کل کشور داشته باشیم و در مقابل تعداد مراکز ترک اعتیاد حدود 10 هزار مرکز باشد که در واقع 10 هزار مرکز فروش داروی مخدر است>>.

جای دارو در داروخانه است

وی تصریح می کند: <<اگر نسبت جمعیت را در نظر بگیریم، در هیچ کجای جهان تعداد مراکز درمانی اعتیاد به تعدادی که در کشور ما وجود دارد نیست و این نشان می دهد که روند طی شده درست نبوده است. ضمن آن که خروجی آمار اعتیاد هم تایید می کند که اجرای برنامه های این حوزه و عملکرد مراکز درمان اعتیاد موفقیت آمیز نبوده است. علاوه بر این، در هیچ کجای جهان اجازه فروش دارو به چنین مراکزی داده نمی شود، چراکه جای دارو در داروخانه است>>. نایب رئیس انجمن داروسازان کشور می افزاید: <<اگر قرار باشد توزیع داروی مخدر در این مراکز ادامه داشته باشد، سایر صنف ها هم چنین درخواستی خواهند داشت، مانند مراکز شیمی درمانی که اعلام کرده اند می خواهند داروهای بیماران شان را خودشان توزیع کنند، یا مراکز زیبایی که سهمیه بوتاکس خواسته اند، یا خیلی گروه های دیگر. در حالی که ما به این رویه انتقاد داریم؛ چراکه تجربه جهانی هم چنین اقداماتی را رد می کند و اجازه آن را نمی دهد>>.

ادعاهای عجیب یک کارشناس

با یکی از کارشناسان حوزه ترک اعتیاد که تجربه ای چندساله در این زمینه دارد هم گفت وگو می کنم که البته درخواست می کند نامش را در گزارش ذکر نکنم. او ادعاهایی را مطرح می کند که فعالیت کلینیک های ترک اعتیاد را زیر سوال می برد و اتهاماتی را متوجه آن ها می سازد: <<اگر میزان درآمد کلینیک های درمان اعتیاد را بررسی کنید، متوجه می شوید که در حالت طبیعی درآمد زیادی ندارند اما اگر این طور باشد، چرا امتیاز فعال کردن این مراکز بیش از 500 میلیون تومان است؟ داروهایی که این مراکز به صورت سهمیه ای دریافت می کنند به چندین برابر قیمت در بازار آزاد به فروش می رسد. مثلا قیمت یک بسته متادون 100 تایی، 30 هزار تومان است اما در بازار آزاد، هر یک قرص متادون 12 هزار تومان فروخته می شود>>. ادعای او این است که در صورت توزیع متادون در داروخانه ها، امکان تخلفات کاهش می یابد و توزیع آن به معتادان منطقی خواهد شد.

نظارت های چند لایه روی فعالیت مراکز

اما این سکه روی دیگری هم دارد و فعالان کلینیک های درمان اعتیاد، با رد ادعای مطرح شده، از عملکرد خود دفاع می کنند.

با دکتر <<عباس محدث حکاک>> رئیس انجمن صنفی درمانگران اعتیاد در خراسان رضوی گفت وگو می کنم. دکتر محدث می گوید: <<آن قدر که روی فعالیت همکاران ما نظارت وجود دارد، روی هیچ حوزه کاری دیگری نظارت نیست. سازمان بهزیستی، معاونت درمان و معاونت غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشکی و همچنین شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی فعالیت ما نظارت دارند و علاوه بر این برخی نظارت ها و بازرسی ها هم توسط بازرسان پیمانی دیگر سازمان ها انجام می شود. بنابراین تخلفات مطرح شده در حد ادعاست>>.

وی درباره روند استفاده از متادون در این مراکز هم توضیحاتی می دهد که پاسخی به موضع انجمن داروسازان است: <<روند درمان معتاد در کلینیک های ما، مطابق پروتکل های جهانی است که به صورت تیمی و با همکاری یک پزشک دوره دیده، پرستار، مشاور و . انجام می شود.

شاید بخواهید بخوانید:کمپ ترک اعتیاد شمال تهران

توزیع داروی متادون که خیلی ها آن را برجسته می کنند، فقط یک کار کوچک و اقدام اولیه ماست که از آن برای جذب معتاد و وارد کردنش به چرخه درمان استفاده می کنیم؛ اما این روند با مشاوره های فردی، خانوادگی، تست های مختلف و ارتباط مستمر با او ادامه می یابد. نکته مهم تر این که متادون مرگ و میر بالایی دارد و اگر مصرف آن خودسرانه و بدون نظارت پزشک و پرستار باشد، تبعات گسترده ای خواهد داشت اما در مراکز ما به هنگام مصرف متادون، تمامی اقدامات مراقبتی و کمک های اولیه پیش بینی شده است تا در صورت بروز مشکل برای فرد مصرف کننده، مورد استفاده قرار بگیرد>>.

دکتر محدث می افزاید: <<با توزیع متادون در کلینیک های درمانی، بسیاری از بیماران از چرخه سیستم قاچاق خارج شده اند و شبکه قاچاق هم از این برنامه لطمه خورده است، علاوه بر آن با مصرف متادون، بیماران از حالت مجرم بودن خارج می شوند و خلق و خوی آن ها تلطیف می شود که بستر ادامه درمان و طی شدن مراحل بعدی را هموار می کند>>. وی به این نکته هم اشاره می کند که : <<در صورت توزیع متادون در داروخانه و ممنوع شدن انجام این کار در کلینیک های درمانی اعتیاد، عملا کار همکاران ما مختل خواهد شد؛ چراکه اولین مرحله روند درمانی ما از بین می رود و طبیعتا ادامه آن با مشکل مواجه خواهد شد>>.

با این اوصاف باید دید، تصمیم نهایی مسئولان سازمان غذا و دارو، ستاد مبارزه با مواد مخدر و دیگر دستگاه های مرتبط درباره نحوه توزیع متادون در کشور چه خواهد بود؛ آیا داروخانه ها متولی توزیع این داروی مخدر خواهند شد یا کلینیک های ترک اعتیاد همچنان می توانند با توزیع آن، روند درمانی بیماران خود را ادامه دهند.رومه خراسان

سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار فرش تولیدی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد

میشائل هایدن که بود؟

یادداشت رسیده | تهاجم فرهنگی چگونه عمل می کند؟

توزیع ,های ,اعتیاد ,ها ,ترک ,متادون ,ترک اعتیاد ,توزیع متادون ,در داروخانه ,بر سر ,کلینیک های ,بدون توزیع متادون

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
faragheh saeedrazansari20 avasam01 tiowermipers payizii serviskaran orkide-zendegi ali-haghshenas keshavarzi1 ashkansafaee132